František Mariánek, 19. duben 2009
Informace SVS občanům

Čistý pelíšek, půl zdraví

U volně žijících zvířat se zamořenými loži či pelechy nesetkáme. Zvířata totiž místa, kde nocují, zpravidla mění. Jinak je tomu u zvířat chovaných v zajetí. Právě na jaře je čas na to prohlédnout psí boudy, dezinsikovat a dezinfikovat je, podobně i králíkárny a kurníky a popřípadě zvířata ošetřit hmyz odpuzujícími prostředky.

 

Je dobré z psích ubikací odstranit zimní zateplení a boudu vymýt nějakým razantním dezinfekčním prostředkem. Je ale dobré se poradit ve specializované prodejně, popřípadě se dotázat veterinárního lékaře. Ne každý prostředek je vhodný, aby v dobré snaze nedošlo k podráždění sliznic či spojivky chovaného zvířete.

 

Je také čas na to aplikovat prostředek proti klíšťatům, která začínají být s teplým jarem velmi aktivní. Lze doporučit proti klíšťový obojek nebo prostředek, který se aplikuje za krk, v oblasti kohoutku, kam si zvíře, pes nebo kočka, nedosáhne jazykem. Odpuzovací účinek trvá asi až tři měsíce.

 

I chovatelé hospodářských zvířat mají sledovat své chovy, lze ale říci, že se veterinární inspektoři setkávají se zavšivenými chovy velmi zřídka.

Věnovat pozornost čistotě prostor, kde se chovají zvířata, ale i jejich exteriéru, se vyplatí. Cizopasníci také mohou přenášet celou řadu nebezpečných onemocnění, například borreliózu a encefalitidu.

 

Zdroj : Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR



Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 049
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář