Miroslav Doležal, 21. únor 2009
Ceny surového dříví a jejich vývoj
Ceny dřeva a jejich vývoj za posledních 10 let, předpokládaný vývoj cen dřeva (případně výrobků ze dřeva) v budoucnu
 
Ceny dřeva a jejich vývoj za posledních 10 let, předpokládaný vývoj cen dřeva (případně výrobků ze dřeva) v budoucnu
19.2.2009     Zdroj: MZe.

 Problematika cen jednotlivých sortimentů surového dříví a jeho vývoj v časové řadě podléhá v tržním prostředí ve vztahu - nabídka x poptávka, přičemž poptávka:

- po kulatinových sortimentech (Výřezy jehličnaté a listnaté I.- III. Třídy jakosti - tj. silné dříví) je odvislá především od poptávky po jehličnatém a listnatém řezivu a loupaných a krájených dýhách pro výrobu nábytku,

- po dříví pro výrobu buničiny (Dříví V. třídy jakosti - tj. slabší dříví + vady) je odvislá především od poptávky po různých druzích papírů, dřevotřískových a dřevovláknitých desek apod.),

- po palivovém dříví (Dříví VI. Třídy jakosti - jehličnaté a listnaté) je odvislá od poptávky zejména podniků při výrobě tepla a elektřiny a na topení v domácnostech (nejméně kvalitní dříví, které nelze využít pro průmyslové zpracování).

Zásadou tedy je, že při zvýšené poptávce po daném sortimentu roste i jeho cena a při zvýšené nabídce lze očekávat pokles cen v daném sortimentu.

Průměrné ceny jednotlivých sortimentů lze v tuzemsku zjistit ze statistického šetření ČSÚ (Ceny Les 1-04), které jsou čtvrtletně publikovány - viz poslední "Indexy cen v lesnictví (surové dříví) za 3.čtvrtletí 2008", které obsahují indexové srovnání jak s předchozím rokem, tak i k roku 2005. Tyto publikace je možné u ČSÚ objednat.

Z dosavadního sledování cen surového dříví jako celku v tuzemsku vyplývá, že nejvyšší průměrné ceny byly dosahovány v roce 2006;  v roce 2007 po likvidaci rozsáhlé větrné kalamity v lesích (orkán Kyrill) a v jejím důsledku rekordní těžby dřeva (18,5 mil. m3) a tudíž i rekordní nabídky byl pokles cen, který vlivem hospodářské krize v dřevozpracujícím průmyslu v Americe, Evropě i u nás pokračoval v roce 2008 a trvá do současnosti.

Výjimkou je pouze palivové dříví a lesní biomasa (štěpky, třísky, piliny, těžební zbytky) u kterých se zvyšuje poptávka a následně i cena.

Co se týká tuzemských zásob dříví - lze dokumentovat, že ČR má dostatečné zásoby surového dříví v lesích, které dovolují celkovou průměrnou těžbu dřeva (ve výši celkového přírůstu) cca 17 - 18 mil.m3 /rok.

V ČR dlouhodobě převyšuje vývoz surového dříví nad dovozem - viz srovnávací tabulka za rok 2007.

Další přílohy:

Příloha 1     

Příloha 2 

Příloha 3

Příloha 4

Příloha 5

Příloha 6

Příloha 7


Hodnocení => průměr 071
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář