Renata Šarjaková, 19. leden 2009
Peletovací lisy řady JGE
Peletovací lisy řady JGE
 

Zpracují:

PILINY, HOBLINY, SLÁMU, SENO, ŘEPKU, SLUNEČNICI, KUKUŘICI, RÁKOS, PAPÍR, KARTON, KOŇSKÝ NEBO KRÁLIČÍ TRUS atd.

Vyrábějte vlastní energii – za vytápění jen 2.000,-Kč za rok

Ekonomická návratnost pouze 1 měsíc! Pokud prodáte měsíční produkci 16 tun agro pelet za cenu cca 3.000,-Kč utržíte 48.000,-Kč. Nákladovost pro drcení materiálu el.energie je na množství 1 tuny cca 120,-Kč, na peletování je spotřeba cca 130,-Kč na 1 tunu. Celkem tedy přibližně 250,-Kč na 1 tunu. Pro dvoupatrový rodinný dům je roční spotřeba cca 8 tun pelet. To je 2.000,-Kč, na topnou sezonu. Prodejní cena na trhu je cca 4.000,-Kč za 1 tunu dřevěných pelet. U agro pelet se cena pohybuje kolem cca 3.000,-Kč za 1 tunu. To znamená že nemusíte využívat lis jen pro vlastní potřebu ale nadprodukci můžete prodávat ve svém okolí.

Které druhy materiálu se dají peletovat

Na peletovacích lisech řady JGE můžete zpracovávat celou řadu druhů materiálů na pelety pro topení či na krmné směsi. Agro materiály jako sláma, seno, plevy, řepka, slunečnice, pokrutiny atd. se peletují velmi dobře a rychle. Vydatnost peletovacích lisů JGE je u těchto druhů materiálů udávána vždy ta vyšší hodnota. Při zpracování papíru a kartonu se materiál nadrtí na kladívkovém drtiči a smíchá se s mokrými pilinami. Vydatnost je stejná jako u dřeva. Měkké druhy dřeva jako je smrk, borovice atd. se peletují velmi dobře ale u nejmenšího modelu JGE 120 je nevyhnutný motor 4 kW. Tvrdé druhy dřev jako bud, dub se smíchají s měkkým dřevem a jdou velmi dobře peletovat. Pro tvrdé materiály doporučujeme lis JGE 200 se 7,5 kW motorem a výše.

Příprava materiálu

Všechny druhy materiálu se nadrtí na kladívkovém drtiči přes síto o velikosti o 2 mm menší než je velikost otvoru v matrici. Pokud je matrice 6 mm tak síto musí mít 4 mm. Jemné materiály jako jsou piliny se již nemusí drtit. Poté je nutné zajistit vyhovující vlhkost materiálu v rozmezí od 10% do 19% a to vždy podle druhu materiálu. Agro materiály se peletují často přímo po sklizni. Sláma a seno10%, sláma řepková 5%, pokrutiny z řepky 5%. Olejniny jako řepka, slunečnice, makovina jsou velmi masné a jdou většinou peletovat i při nízké vlhkosti. Papír se nadrtí a jde peletovat smícháním s mokrým dřevem přímo od pily a to v poměru 50:50. Koňský trus či králičí trus se také dá velmi dobře peletovat a to jak za účelem topení či prodeje hnojiva. Na lisech řady JGE je možné vyrábět také krmné směsi.

Proces peletování

Mírně vlhký materiál se při stlačení mezi válce a matrici tlačí do kónické díry v matrici a dojde k uvolnění energii. Tím se matrice i válce zahřejí na teplotu 90°C až 110°C. Díky tomu se uvolní pojivo ( lignin) obsažené v materiálu a dojde ke spojení pelety. Proces je velmi jednoduchý a rychlý. Nepřidává se žádné umělé pojivo! Pro zkvalitnění pelet z materiálů které mají nižší výhřevnost (sláma, plevy) se často používá přimíchávání materiálů s velkou výhřevností jako je slunečnice, řepka atd.

Výhřevnost pelet:

Pelety jsou velmi vhodné pro vytápění kotlů na všechny druhy tuhého paliva. Jejich výhřevnost se mění druhem materiálu ze kterého jsou zpracovány.

  • - dřevěné piliny 16,5 až 18,5 MJ/kg
  • - sláma 16,5 až 18,5 MJ/kg
  • - kukuřice 16,5 až 18,5 MJ/kg
  • - sláma z olejnin 18,5 až 19,5 MJ/kg
  • - hnědé uhlí měkké 16,7 až 19,5MJ/kg

Velikost pelet

Velikost pelet nemá velký význam na výhřevnost a jejich běžná velikost je 6 mm. Pro topení v kotlích s větším roštem se používají rošty s jemným sítem. Délka pelet je od 8 do 18 ti mm. Průměr pelet se mění druhem použité matrice.

Vydatnost lisu

Velmi záleží na druhu materiálu který se peletuje. Měkké materiály jako řepka, slunečnice, plevy, atd. mají největší vydatnost. Tvrdé materiály především dřevo mají nízkou vydatnost. Hodinová vydatnost je u každého lisu přesně specifikována.

Lisovací válce a matrice

Válce i matrice jsou vyrobeny z kvalitní oceli a jsou kalené. Lis obsahuje 2 kusy lisovacích válců a jednu matrici. Jejich životnost je velmi ovlivněna kruhem materiálu, který se zpracovává. Nejmenší opotřebení vzniká při lisování měkkých materiálů jako jsou řepka, slunečnice, sláma. V tom případě může být životnost matrice 12 až 48 měsíců při jednosměnném provozu. Při zpracovávání dřevěného materiálu je životnost válců cca 10 – 12 měsíců při jednosměnném provozu. Pokud budete zpracovávat na lisu i tvrdé dřeva může životnost matrice snížit na cca 8 – 10 měsíců při jednosměnném provozu. Při zakoupení výrobku doporučujeme přikoupit náhradní válce a matrici. Velikosti matric pro každý druh lisu blíže specifikována u daného modelu.

Zdroj: www.briketovacilis.eu

Hodnocení => průměr 069
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář