- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Nařízení Krajské veterinární správy pro Moravskoslezský kraj
K R A J S K Á V E T E R I N Á R N Í S P R Á V A
P R O M O R A V S K O S L E Z S K Ý K R A J
Na Obvodu č. 51, Ostrava – Vítkovice, 703 00 , E-mail: kvst.@svscr.cz, Tel./fax: 596781910 // 596788625
Č.j. KVST/5752/2008
N A Ř Í Z E N Í č. 6/2008
Krajské veterinární správy pro Moravskoslezský kraj
Krajská veterinární správa pro Moravskoslezský kraj (dále jen „KVS pro MSK“) jako příslušný orgán státní správy ve věcech veterinární péče podle § 47 odst. 1 písm. b) zákona č. 166ú1999 Sb. o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen veterinární zákon), nařizuje podle § 49 odst. 1 písm. c), f) a § 54 odst.2 písm. a) s použitím ustanovení § 54 odst. 1 písm. b), d), k), l) a odst. 3 veterinárního zákona a dále podle čl. 7,
mimořádná veterinární opatření
k zamezení šíření nebezpečné nákazy – katarální horečky ovcí
Čl. 1
Úvodní ustanovení
1) Katarální horečka ovcí je podle § 10 odst.
přežvýkavců.
Čl. 2
Vymezení uzavřeného pásma
1) Uzavřené pásmo zahrnuje území celého Moravskoslezského kraje.
Čl. 3
Ochranná a zdolávací opatření
1) Mimořádná veterinární opatření se týkají všech chovatelů, kteří chovají přežvýkavce (např. skot, ovce, kozy, mufloni, jelenovití) v uzavřeném pásmu (dále jen „chovatelé“).
2) Chovatelům se zakazuje přemísťování přežvýkavců z uzavřeného pásma. Případné výjimky z tohoto zákazu mohou být uděleny KVS pro MSK na základě písemné žádosti chovatele s uvedením důvodu přesunu, místa určení a počtu zvířat (vzor žádosti je k dispozici na územně příslušném inspektorátu KVS pro MSK). Podmínky pro udělení výjimky jsou uvedeny v čl.
Tranzit (přesun) zvířat podle nařízení Komise (ES) č.1266/2007, čl. 2 písm.f) bodu i) z uzavřeného pásma nebo přes uzavřené pásmo nebo bodu ii) z uzavřeného pásma přes neuzavřené pásmo zpět do téhož uzavřeného pásma nebo bodu iii) – z uzavřeného pásma přes neuzavřené pásmo zpět do jiného neuzavřeného pásma, je možný pouze za splnění podmínek uvedených v čl. 9 nařízení Komise (ES) č. 1266/2007, který se mj. týká ošetření vozidel (předtím očištěných a dezinfikovaných) schválenými insekticidy a/nebo repelenty v místě nakládky.
3) Chovatelům přežvýkavců se nařizuje provádět přesuny zvířat mezi hospodářstvími uvnitř uzavřeného pásma v souladu s čl. 7 odst. 1 nařízení Komise (ES) č. 1266/2007. KVS pro MSK tímto povoluje přesuny přežvýkavců mezi chovateli v rámci uzavřeného pásma, pokud přemísťovaná zvířata nevykazují v den přepravy žádné klinické příznaky katarální horečky ovcí a splňují opatření stanovení Nařízením Státní veterinární správy České republiky č.j. RED/1283/2008 ze dne 4.8.2008 o povinném nouzovém očkování proti viru katarální horečky ovcí, sérotypu 8.
Soukromý veterinární lékař uvede do zdravotního potvrzení, že „zvířata jsou v souladu s čl. 7 odst. 1 nařízení Komise (ES) č. 1266/2007“. Chovatel přežvýkavců je povinen v den nakládky v případě přemístění zvířat určených k dalšímu chovu předat kopii uvedeného zdravotního potvrzení na inspektorát KVS pro MSK dle místa odeslání. Výše uvedené požadavky musí být splněny i v případě přemístění všech kategorií přežvýkavců do hospodářství mimo území kraje v rámci uzavřeného pásma, kdy jsou zvířata doprovázena veterinárním osvědčením. Platnost zdravotního potvrzení a veterinárního osvědčení je 24 hodin od klinického vyšetření.
4) Chovatelům přežvýkavců se nařizuje provádět přesuny zvířat z hospodářství na jatky uvnitř uzavřeného pásma v souladu s čl. 7 odst. 1 nařízení Komise (ES) č. 1266/2007. KVS pro MSK tímto povoluje přesuny přežvýkavců na jatky v rámci uzavřeného pásma, pokud přemísťovaná zvířata nevykazují v den přepravy žádné klinické příznaky katarální horečky ovcí. Tuto skutečnost potvrdí soukromý veterinární lékař do informace o potravinovém řetězci (prohlášení chovatele přežvýkavců) v bodu 6. s uvedením věty „zvířata jsou v souladu s čl. 7 odst. 1 nařízení Komise (ES) č. 1266/2007“.
5) Chovatelům se nařizuje provádět u přežvýkavců klinické sledování zdravotního stavu zvířat, podrobit přežvýkavce zdravotním zkouškám a umožnit provádění entomologického dozoru v uzavřeném pásmu v rozsahu stanoveném KVS v souladu s přílohou č. I. nařízení Komise (ES) č. 1266/2007, které je založeno zejména na provádění pravidelného sledování zdravotního stavu zvířat, sérologického nebo virologického vyšetřování stanovených skupin zvířat a entomologického monitoringu populace přenašeče (vektora – tiplíků) formou instalací lapacích pastí na hospodářství.
Čl. 4
Kontrola povinností a sankce
1) Kontrolu dodržování povinností stanovených tímto nařízením chovatelům přežvýkavců budou provádět ve smyslu § 52 odst. 1 písm. a) veterinárního zákona orgány příslušné podle § 47 odst. 1 písm. b) a § 49 odst. 1 písm. c), f) veterinárního zákona.
2) Porušení povinností stanovených tímto nařízením fyzickými osobami, které nejsou podnikateli, bude postihováno jako přestupek podle § 71 odst. 1 písm. c) veterinárního zákona.
3) Porušení povinností stanovených tímto nařízením právnickými osobami nebo fyzickými osobami
oprávněnými k podnikání, bude postihováno jako správní delikt podle § 72 odst. 1 písm. d) veterinárního zákona.
Čl. 5
Poučení o nákaze
Katarální horečka ovcí je virové nekontagiózní onemocnění, které se přenáší pouze krev sajícím hmyzem. Specifickým přenašečem viru jsou tiplíci rodu Culicoides (pakomárci). Tiplíci se infikují při sání krve nemocných zvířat a virus mohou přenášet na další zvířata. Infikovaný tiplík zůstává infekční po celý život. Onemocnění postihuje především ovce, kozy, skot a volně žijící přežvýkavce. Není přenosné na člověka. Původcem katarální horečky ovcí je virus (BTV), Orbivirus, který patří mezi Reoviridae. Infekční perioda (viremie) u infikovaných zvířat je až 60 dnů. Protilátky je možné detekovat za 7 až 14 dní po nakažení a jsou většinou přítomné do konce života zvířete.
U ovcí jsou příznaky výraznější (zvláště u jehňat). V případě perakutního průběhu ovce uhyne za 7-9 dní od nakažení, a to důsledkem prudkého plicního edému (otoku), z nozder vytéká pěnovitý sekret a dochází k udušení. U chronického průběhu může ovce také uhynout během 3 až 5 týdnů od nakažení, a to vlivem následných bakteriálních komplikací a následkem celkovému vyčerpání organizmu. Inkubační doba je u ovcí 4 – 6 dní. Prvním příznakem je stoupající tělesná teplota, 40,5 až
U skotu mohou být klinické příznaky nevýrazné a proto se stává významným zdrojem viru a hraje významnou roli v jeho přenášení. Sérotyp BTV-8 se vyznačuje schopností způsobit u skotu projevy klinických příznaků. Onemocnění se projevuje puchýřkovitými a vředovitými změnami v dutině ústní a na kůži, otokem a zčervenáním kůže v oblasti přechodu rohoviny paznehtů a kůže (koronitida), slzením a sliněním. Příznaky mohou být podobné jako u ovcí. Nápadný je pokles produkce mléka. Virus může být šířen semenem býků.
I když úmrtnost u tohoto onemocnění není vysoká, zvířata se uzdravují velmi pomalu a jsou ve zvýšené míře vnímavá na jiná infekční a parazitární onemocnění. Narušena je reprodukce a návrat k původní úrovni užitkovosti je problematický.
Čl. 6
Závěrečná ustanovení
1) Náhrada nákladů a ztrát vzniklých v souvislosti s nebezpečnými nákazami se řeší podle příslušných ustanovení veterinárního zákona.
2) Toto nařízení nabývá podle § 76 odst. 3 veterinárního zákona platnosti a účinnosti dnem následujícím po dni jeho vyhlášení, jímž je první den jeho vyvěšení na úřední desce Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Nařízení je každému přístupné u Krajské veterinární správy pro Moravskoslezský kraj, u Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a u všech obecních a městských úřadů, jejichž území se týká.
Čl. 7
Doba platnosti tohoto nařízení se stanovuje až do odvolání.
MVDr. Jaromír P o l á š e k
ředitel
Krajské veterinární správy
pro Moravskoslezský kraj
V Ostravě dne: 07.10.2008
Vyvěšeno na úřední desce Krajského úřadu Moravskoslezského kraje dne: 07.10.2008
Sejmuto z úřední desky dne : ……………………
Vyvěšeno na úřední desce Magistrátu ( městského úřadu, obecního úřadu) dne: …………………….
Sejmuto z úřední desky dne : ……………………