Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
František Mariánek, 2. červenec 2014
Kořenové čističky
Kořenové čističky
Výzkum kořenových čističek odpadních vod

Výzkum ČZU:
![]() |
|
Odpadní vody v ČR čistí asi 300 kořenových čistíren u obcí do 500 obyvatel. Substrát čistírny je osázen rákosem či chrasticí tvořící vhodné prostředí pro odstraňování znečištění fyzikálními, chemickými a biologickými procesy. Studiu těchto dějů se věnuje vedoucí katedry aplikované ekologie Jan Vymazal a jeho mezinárodní tým. |
Čištění odpadních vod v kořenových čistírnách (KČOV) probíhá při horizontálním průtoku mechanicky předčištěné odpadní vody propustným substrátem, který je osázen mokřadními rostlinami. Rákos či chrastice vytvářejí vhodné podmínky pro odstraňování znečištění fyzikálními, chemickými a biologickými procesy. Vědci zjišťují účinnost odstraňování organických a nerozpuštěných látek, fosforu, dusíku, těžkých kovů a farmak. Sledují také růst rostlin a sezónní dynamiku kumulace živin a těžkých kovů v biomase.
První kořenové čistírny byly uvedeny do provozu v Německu v 60. letech minulého století. V České republice byla první KČOV uvedena do provozu v roce 1989 a v současné době je u nás v provozu asi 300 těchto čistíren. KČOV jsou navrhovány pro malé zdroje znečištění a jejich účinnost je srovnatelná s klasickými čistírnami pro parametry, které jsou limitovány pro zdroje znečištění do 500 EO (ekvivalentních obyvatel). Jejich hlavní předností je schopnost čistit silně naředěné vody, možnost přerušovaného provozu a velmi nízké provozní náklady bez použití elektrické energie.
Zdroj: ČZU