František Mariánek, 7. září 2013
Ceny ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky a za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje v roce 2013
Při slavnostním zahájení 40. ročníku výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích byla dne 29. srpna 2013 předána ocenění za mimořádné výsledky ve výzkumu a experimentálním vývoji.

6.9.2013

Cena ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky pro rok 2013

Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje v roce 2013

Počátkem letošního roku vyhlásilo Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Českou akademií zemědělských věd, ve snaze podpořit tvůrčí aktivity vědeckých pracovníků za vynikající výsledky výzkumu a experimentálního vývoje s významným přínosem pro české zemědělství, potravinářství, lesnictví a vodní hospodářství, dvě veřejné soutěže:

  • veřejnou soutěž pro mladé vědecké pracovníky do 35 let o udělení ocenění „Cena ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky pro rok 2013“
  • a veřejnou soutěž za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje o udělení ocenění „Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje v roce 2013“.

Foto

Ocenění vědečtí pracovníci  

Ocenění autorů prací v každé soutěži je spojeno s peněžitou odměnou ve výši:

1. cena – 70 000,- Kč

2. cena – 50 000,- Kč

3. cena – 30 000,- Kč

Výsledky veřejných soutěží byly vyhlášeny v rámci slavnostního zahájení výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích dne 29. srpna 2013.

Ocenění předávali ministr zemědělství Ing. Miroslav Toman, CSc, předseda České akademie zemědělských věd prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc. a prezident Agrární komory České republiky Ing. Jan Veleba.

V ý s l e d k y   s o u t ě ž í :

„Cena ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky pro rok 2013“

Foto

I. cena (70 000,- Kč) – Mgr. Marta Elsheimer Matulová, Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i., za původní vědeckou práci publikovanou ve vědeckém časopise, která popisuje rozdíly ve vyjádření genetické informace ve slezině a střevě neinfikovaných kuřat a kuřat infikovaných patogenem Salmonella Enteritidis způsobující průjmová onemocnění lidí. Výsledky objasňují obranné mechanizmy kuřat vůči salmonele a mohou tak v budoucnu přispět k ochraně chovů kuřat a tím i lidské populace před tímto patogenem.

II. cena (50 000,- Kč) – Ing. Michaela Englmaierová, Ph.D., Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., za původní vědeckou práci publikovanou ve vědeckém časopise, která se zabývá problematikou výživy slepic, a to zjištěním optimálního množství fosforu a fytázy v krmivu, tak aby bylo dosaženo vysoké kvality vajec a snášky. Snížením obsahu fosforu v krmivu a dodáním fytázy, což je enzym, který zpřístupňuje fytátový fosfor obsažený v rostlinách a který by byl jinak nevyužit, vede ke snížení nákladů na krmivo a snížení znečištění životního prostředí nevyužitým fosforem.    

III. cena (30 000,- Kč) – Mgr. Hana Štěpánová, Ph.D., Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i., za původní vědeckou práci publikovanou ve vědeckém časopise popisující různé aspekty imunitní odpovědi prasat na infekci dvěma kmeny mykobakterií - Mycobacterium avium subspecies avium a Mycobacterium avium subspecies hominissuis.

Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje v roce 2013“

 Foto

I. cena (70 000,- Kč) – Ing. Barbora Badalíková, Zemědělský výzkum, spol. s r.o., za certifikovanou metodiku „Vhodné zpracování půdy pro minimalizaci degradačních změn v půdě“. Přínosem metodiky je uvedení do souladu hospodaření na půdě se zásadami ochrany půdy a systém informací umožňující bilanční a ekologické závěry a jejich extrapolaci na různé výrobní oblasti z hlediska zamezení degradačních procesů v půdě. Na základě zjištěných změn fyzikálních, biologických biochemických vlastností půdy je tak možno zamezit degradaci půdy a zachovat stabilitu půdní úrodnosti, což je významným přínosem pro české zemědělství.

II. cena (50 000,- Kč) – Ing. Stanislav Staněk, Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., za prototyp „Dávkovacího vozíku na krmné mléko nebo na mléčnou krmnou směs s ohřevem a pasterizací“. Jde o zařízení určené pro přípravu mléčného nápoje – mléčné náhražky. Vozík umožňuje dávkovat telatům přesně stanovené množství mléka, a to s ohledem na faremní management odchovu telat (v objemu 0,5 až 5 l na krmení). Pohonná jednotka eliminuje fyzickou zátěž pracovníků.

III. cena (30 000,- Kč) - Ing. Pavel Kolařík, Výzkumný ústav pícninářský, spol. s r.o., za novou technologii „Rozšíření použití přípravku Decis Mega do máku setého proti hmyzím škůdcům“. Krytonosec makovicový se spolu s bejlomorkou jeví jako jedni z nejvýznamnějších škůdců máku v teplejších oblastech ČR. Přípravek Decis Mega měl v pokusech velmi dobrou účinnost a jeho použitím lze minimalizovat výskyt a škody způsobené těmito škůdci a tím především zvýšit kvalitu sklizeného produktu.


Hodnocení => průměr 154
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář