agronavigator.cz , 4. červenec 2013
Projekt RHEA - automatická regulace plevele
Pozemní roboty s anténou by v budoucnu mohly zajišťovat ochranu před pleveli. Cílem je technologie snižující použití chemikálií a nákladů při současné ochraně lidského zdraví a životního prostředí.
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 126042 ; Autor : Ing. Irena Suková


(ÚZEI, Agronavigator.cz) – Zemědělství sice není příliš technizovaný sektor, ale pokrok v  posledních 20 letech, jako GPS (global positioning systéms) a GIS (geographic information systems), má i zde za následek tzv. „zpřesněné zemědělství“ (precision agriculture). Míní se tím sběr a zpracování informací z různých zdrojů za účelem provedení rozhodnutí na základě dobrých znalostí.

S použitím evropského projektu RHEA (na bázi 7. rámcového programu) má být vyvinuta nová generace systémů pro regulaci plevelů. Pozornost má být věnována zemědělským a lesnickým produktům jako rajčata, kukuřice, jahody, pšenice, a také vlašské ořechy, mandle a olivy.

RHEA (viz Cordis) vyvíjí kvůli spolehlivosti a zkrácení doby dodání informací mobilní pozemní jednotky na bázi malých komerčních traktorů. Ty budou opatřeny anténou a progresivními senzory a budou ovladatelné z více míst. Cílem technologie RHEA je snížení použití zemědělských chemikálií o 75 %.

Koordinátorem projektu je Agencia Estatal Consejo Superior de Investigaciones Cientificas  (CSIS) ve Španělsku.

Research*EU Results Magazine, 2013, č. 20, s. 25

 

 

Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora- Neužívejte dílo komerčně- Nezasahujte do díla).
Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI,
Agronavigator.cz.

Hodnocení => průměr 159
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář