- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Americký výzkum dalších zdravotních výhod konzumace ovsa
Uvědomělí spotřebitelé, kteří dbají na své zdraví, dlouho volí jídla, která obsahují oves – zčásti kvůli chytlavému tvrzení „zdravé pro srdce“, které se nápadně objevuje na etiketách balených ovesných produktů prodávaných po celých USA.
Vědci z americké výzkumné organizace ARS (Agricultural Research Service) objevili nejen to, že určité látky v ovsu brání schopnosti krevních buněk přilepovat se na stěny arterií, ale zjistili také další indikátory, že tytéž látky jsou slibné pro poskytování dalších zdravotních výhod.
Tento výzkum je veden odborníkem na výživu Mohsenem Meydanim, ředitelem výzkumné laboratoře Vascular Biology Laboratory v centru Human Nutrition Research Center on Aging (HNRCA) na universitě Tuft University v Bostonu ve státě Massachusetts. Meydani předtím ukázal, že fenolické antioxidanty v ovsu skutečně zabraňují schopnosti krevních buněk lepit se na stěny arterií. Ukázal, že tyto látky zvané „avenanthramidy“ z ovsa významně potlačují adhesivní molekuly, které přilepují krevní buňky ke stěnám arterií.
Nyní Meydani pracuje na určování protizánětlivých a dalších účinků ovesných avenanthramidů a jejich derivátů. Využívá několik živočišných modelů a linií rakovinných buněk tlustého střeva pro účely testování. V důsledku využívání těchto modelů Meydani publikoval několik časopisových článků, které osvětlily schopnosti a molekulární mechanismy těchto látek.
Studie publikovaná v roce 2006 v časopise Free Radical Biology & Medicine demonstrovala poprvé, že avenanthramid-c blokuje bujení buněk hladkého svalstva (SMCs), o němž je známo, že se účastní rozvoje arteriálních lézí. Zdraví škodlivý růst těchto buněk přispívá k vývoji arteriosklerózy, která může případně vést k srdeční příhodě. Také vaskulární endoteliální buňky a v menším rozsahu i SMCs se účastní syntézy zdraví prospěšného oxidu dusičného. Výzkumníci zjistili, že ošetření lidských buněk hladkého svalstva (SMC) avenanthramidem-c významně a v závislosti na dávce zvyšuje tvorbu oxidu dusičného jak u SMC tak u endoteliálních buněk.
Tyto výsledky ukazují, že avenanthramidy ovsa mohou přispívat k zotavení arterií a k prevenci arteriosklerózy zvýšením tvorby oxidu dusičného a inhibici bujení SMC. Dřívější klinické studie na lidech uskutečňované kolegy Meydaniho na HNRCA ukázaly, že konzumace ovsa snižuje krevní tlak.
Další studie z roku 2008, také publikovaná v časopise Free Radical Biology & Medicine, přinesla zprávu o zjištěních, že avenanthramidy snižují expresi zánětlivých molekul. Protože chronický zánět arteriálních stěn je součást procesu, který případně způsobuje chorobu, inhibice zánětu prostřednictvím diety, léků nebo klíčových živin je považována za velkou výhodu v prevenci aterosklerózy.
Zjištění z novějších studií, které mají být zanedlouho publikovány, ukazují, že konzumace ovsa a ovesných otrub může snižovat riziko rakoviny tlustého střeva nejen prostřednictvím vysokého obsahu vlákniny, ale také prostřednictvím avenanthramidů, které zpomalují nebo zabraňují bujení rakovinných buněk tlustého střeva.
Tyto studie poskytují další indikace potenciálního zdravotního prospěchu konzumace ovsa v prevenci kardiovaskulárních chorob kromě jeho známého účinku snižování obsahu cholesterolu v krvi.
Agricultural Research, vol. 58, 2010, č. 2, s. 10