agronavigator.cz , 3. prosinec 2012
Hodnocení technologie různého zakládání porostů s použitím přípravku PRP SOL
Zhodnocení působení půdního přípravku PRP SOL na půdní prostředí při různém zpracování půdy v poloprovozních podmínkách v aridnějším regionu kukuřičné výrobní oblasti
 
 
Poslat článek emailemVytisknout článekČlánek : 117511 ; Autor : Ing. Josef Kořínek
V letech 2009 – 2011 byly sledovány účinky půdního přípravku PRP SOL na výnos hlavní plodiny a půdní prostředí v poloprovozních podmínkách v aridnějším regionu kukuřičné výrobní oblasti. Tento pokus byl srovnáván s pokusem bez aplikace přípravku PRP SOL co se týče fyzikálních vlastností půdy a výnosu plodiny. Přípravek byl aplikován rozmetadlem v dávce 150 kg.ha-1 před setím plodiny a mělce zapraven. Na pozemku byly hodnoceny půdní analýzy pro stanovení základních živin, výměnné pH půdy, humusu (resp. % obsah Cox), půdní struktury a fyzikálních vlastností – objemová hmotnost red., pórovitost, momentální obsah vody a vzduchu, maximální kapilární vodní kapacitu a minimální vzdušnou kapacitu. Vzorky půd pro analýzy byly odebírány vždy na začátku a na konci vegetačního období. Výnos plodiny byl proveden ručně dle dané metodiky ve čtyřech opakováních. Současně bylo provedeno ekonomické hodnocení použitých technologií.
V rámci osevního postupu – kukuřice, pšenice jarní, ječmen jarní – byly sledovány tři varianty s různým zpracováním půdy: I. klasická – s orbou do 0,22 m, II. hloubkové podrývání do 0,35-0,40 m, III. minimalizační s mělkým kypřením do 0,15 m.
Pokusný pozemek se nacházel v kukuřičné výrobní oblasti v nadmořské výšce 210 m s průměrnou roční teplotou 8,90 C, průměrnou teplotou ve vegetačním období 15,3o C, s průměrným ročním úhrnem srážek 461 mm, z toho během vegetace 302,3 mm. Půda zde byla zařazena do černozemního půdního typu, zrnitostním složením středně těžká až těžká, jílovitohlinitá, s hloubkou orničního profiluj do 0,34 m a hloubkou černického horizontu až 0,64 m.
Během třech let bylo zjištěno, že z hlediska hlavní charakteristiky fyzikálních vlastností půdy objemové hmotnosti redukované (OHr) byla zaznamenána tendence snižování utužení půdy po aplikaci přípravku PRP SOL oproti pokusu bez aplikace tohoto přípravku. Zvláště ve srážkově nepříznivém roce 2010 se prokazatelně projevil kladný vliv přípravku na zmírnění nadměrného obsahu půdní vody a nežádoucího utužení půdy zvláště u varianty orané, kde došlo k větší infiltraci a tím menšímu penetrometrickém odporu půdy. V ostatních letech, kdy bylo méně srážek, byla naměřena u varianty orané vždy nejvyšší hodnota OHr. I ostatní fyzikální a chemické vlastnosti půdy byly ve prospěch půdního přípravku a redukovaného zpracování půdy. Dále bylo zjištěno, že výnosy pěstovaných plodin byly vždy vyšší v pokusu s aplikací přípravku PRP SOL oproti pokusu bez přípravku PRP SOL. Z hlediska zpracování půdy byl zaznamenán v pokusu s PRP SOL vyšší výnos u varianty s hloubkovým kypřením mimo rok 2011, kdy byl nejvyšší výnos u varianty zpracování půdy s mělkým kypřením. Podle ekonomického hodnocení vycházela nejlépe varianta s mělkým kypřením.
Celá zpráva je k dispozici u autora (viz adresa níže) nebo u Ing. Ivana Petrtýla (zástupce firmy PRP technologies), e-mail: Petrtyl@seznam.cz.
Kontaktní adresa:
Ing. Barbora Badalíková
Výzkumný ústav pícninářský, spol. s r.o.
Zahradní 1, 664 41 Troubsko
e-mail: badalikova@vupt.cz

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 176
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář