František Mariánek, 10. červen 2012
Zvyšování kvality vzdělávání a odborných znalostí akreditovaných zemědělských poradců
Poradenský systém pro zemědělce v oblasti obhospodařování půdy a řízení zemědělských podniků má za povinnost zavést a udržovat každý členský stát EU.

 

 Systém zemědělského poradenství se řídí Koncepcí poradenského systému Ministerstva zemědělství ČR na léta 2009–2013, který vychází z nařízení Rady (ES) č.73/2009.

Součástí tohoto systému je i Registr zemědělských a lesnických poradců, jehož koncepčním a řídicím orgánem je odborný útvar Ministerstva zemědělství ČR. Úkolem tohoto útvaru je vytváření podmínek pro poskytování poradenských služeb a propojování odborného působení jednotlivých odborných útvarů MZe a jimi řízených programů.

V současné době je v Registru akreditovaných zemědělských poradců MZe vedeno celkem 277  poradců. Ti poskytují individuální poradenství zaměřující se na konkrétní a specifické problémy žadatelů a záležitosti vyžadující intenzivnější spolupráci samotných poradců.

Za účelem zkvalitnění poradenských služeb zajišťuje stát pro tyto akreditované zemědělské poradce další odborné vzdělávání a příjemcům poradenských služeb kompenzaci části nákladů s těmito službami spojenými. Poradci jsou na školeních seznámeni s legislativou týkající se cross-compliance a dalšími předpisy a nařízeními EU a ČR, které souvisejí se správnou zemědělskou praxí. Dále jsou průběžně vzděláváni a informováni o aktuálních změnách a požadavcích v předpisech a nařízeních, nových trendech zemědělského a venkovského podnikání, výstupech vědy a výzkumu. Poradci jsou seznamováni s návrhem opatření Evropského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD) a podmínkami čerpání dotací z tohoto fondu, aby byli schopni poradit zemědělským podnikatelům v oblasti cross-compliance i při jejich manažerském rozhodování a v oblasti technologického poradenství.

Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI), který je příspěvkovou organizací MZe, je pověřen vedením tohoto Registru poradců MZe, jejich akreditační přípravou, kontrolami poradců a organizací povinných vzdělávacích a  jiných akcí pro poradce.

Odborné zaměření poradců dle oblastí a podoblastí:

*oblast zemědělství celkem 226 poradců, z toho

– podoblast rostlinná výroba: 88 poradců,

– podoblast živočišná výroba: 77 poradců,

– podoblast ekologické zemědělství: 32 poradců,

– podoblast optimalizace hospodaření zemědělského podniku: 28 poradců,

– podoblast zemědělství a ochrana přírody a krajiny: 11 poradců,

– podoblast využití agrárních produktů: 2 poradci.

*oblast lesnictví: 52 poradců.

(Někteří poradci jsou akreditováni ve více než jedné podoblasti.)

 

V současné době se řeší potřeba zajistit poradenské služby rovněž v oblasti rostlinolékařské a dokončuje se akreditace poradců v podoblasti péče o půdu . V podzimních měsících letošního roku proběhne obhajoba akreditačních projektů  zájemců o erozní specializaci. O tuto podoblast je mezi poradci velký zájem, přihlášeno je již více než 60 poradců. Jejich akreditace začala již v loňském roce kurzem erozní ohroženosti na pracovišti VÚMOP v Praze-Zbraslavi, kde proběhla formou přednášek teoretická část. Praktická část v erozně ohrožených terénech se uskutečnila v Šardicích na Moravě. Závěrečný test pak složilo a osvědčení o absolvování kurzu obdrželo celkem 70 poradců.

Podle Směrnice MZe o akreditaci poradců a jejich vedení v Registru poradců akreditovaných ministerstvem zemědělství jsou tito poradci povinni v rámci udržování své odborné úrovně absolvovat jedenkrát ročně povinnou vzdělávací akci příslušející dané podoblasti, tj. jejich akreditované specializaci, a alespoň jeden další odborný seminář uznaný správcem Registru, tj. ÚZEI. Tyto semináře mají určitou bodovou hodnotu a poradci dokládají dosažení stanoveného minima těchto bodů jako jednu z podmínek svého vedení v Registru poradců. Ověřování plnění této podmínky je i součástí každoročních kontrol poradců na jejich pracovištích. Každoročně se takto prověří kolem 60–70 poradců. Kontroly provádějí po celém území ČR pracovníci oddělení poradenství ÚZEI a neplnění této podmínky může vést až k vyloučení poradce z Registru. V loňském roce bylo na základě kontrol vyřazeno 10 poradců.

 V letošním roce již proběhly v rámci povinného odborného vzdělávání poradců ve spolupráci ÚZEI a odborných pracovišť semináře pro čtyři zemědělské podoblasti a oblast lesnictví; zbývající dva semináře budou následovat. Spolupráce se zúčastnila Jihočeská univerzita České Budějovice, VÚLHM Strnady, VÚŽV Praha-Uhříněves a VÚRV Praha-Ruzyně. Tato pracoviště poskytla ve většině případů své přednáškové prostory, prezentovala prostřednictvím svých odborníků vlastní výzkumné úkoly a zajistila pro poradce odborné exkurze (návštěva ekologické farmy, lesní obory, pokusných políček, sadů a skleníků). Na seminářích vystupovali pracovníci a lektoři z řad zaměstnanců ÚZEI, MZe a pořádajících pracovišť. Seminářů se dosud zúčastnilo zhruba 250 poradců.

Mezi poradci mají tyto semináře převážně kladný ohlas. Připomínky a návrhy poradci sdělují po skončení seminářů formou dotazníků. Hodnotí se jak vybraná témata, tak vlastní prezentace lektorů. Hodnocení má napomoci zejména výběru co nejvhodnějších témat využitelných pro poradce v praxi.

Mimo tyto povinné akce pořádal ÚZEI počátkem letošního roku v Praze vzdělávací seminář pro privátní poradce. Seminář účastníky seznámil s uplatňováním zemědělského poradenského systému (FAS), s výhledy Společné zemědělské politiky na období 2014–2020, s výsledky kontrol cross compliance za rok 2011 a se závěry z uskutečněných kontrol podmíněnosti. Lektory byli pracovníci ÚZEI, MZe a SZIF. Semináře se zúčastnilo více než 100 poradců a jiných odborníků.

Mezi další dostupné zdroje informací pro poradce a širokou zemědělskou veřejnost, na kterých se ÚZEI podílí,  patří účast na zemědělských výstavách (např. výstava Zemědělec v Lysé n. Labem, Techagro Brno) a další vzdělávací semináře (např. k tematice nitrátová směrnice a GAEC). Tyto semináře vyslechlo v loňském roce kolem 2.500 účastníků – zemědělských podnikatelů.

Průběžné doplňování aktuálních odborných informací je pro zemědělské poradce nutností, neboť důraz na jejich odbornou připravenost se neustále zvyšuje. Oddělení poradenství a vzdělávání ÚZEI ve spolupráci s MZe  tyto nové informace poradcům zprostředkovává.

Od 1. 6. 2012 mají poradci  možnost  rozšířit si svoji poradenskou podoblast. Poradce musí prokázat své odborné znalosti v oblasti, do které se hlásí. Pravidelné vzdělávání a zkoušení poradců ze znalostí nových legislativních podmínek dává zemědělcům záruky, že při využití akreditovaného poradce obdrží  aktuální informace založené na nejnovějších poznatcích vědy a výzkumu.

 

 


Hodnocení => průměr 164
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář