agronavigator.cz , 21. červen 2012
Informace o vyhlášení akreditačního řízení v oblasti rostlinolékařství

Informace o podmínkách přihlášení do akreditačního řízení v oblasti rostlinolékařství

Poslat článek emailemVytisknout článekČlánek : 120463 ; Vydáno : 20.6. 2012 ; Autor : Ing. Josef Kořínek
V rámci uvedené oblasti je možno se akreditovat ve dvou podoblastech: rostlinolékařství v zemědělství a/nebo rostlinolékařství v lesnictví.

 

Ministerstvo zemědělství a Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) vyhlásí v září 2012, na základě „Směrnice Ministerstva zemědělství č.j. 189941/2011-MZE-17013 o akreditaci poradců a jejich vedení v Registru poradců akreditovaných Ministerstvem zemědělství“ (dále jen „Směrnice“), akreditační řízení pro oblast rostlinolékařství.

Akreditační řízení bude vypsáno pro:

a) žadatele vstupující do akreditačního řízení poprvé,

b) poradce vedené v Registru poradců (tj. rozšíření o další oblast),

kteří splňující kvalifikační požadavky dané Směrnicí pro oblast rostlinolékařství.

V rámci uvedené oblasti je možno se akreditovat ve dvou podoblastech: rostlinolékařství v zemědělství a/nebo rostlinolékařství v lesnictví.

Žadatel o akreditaci musí být, nejpozději v den podání přihlášky k akreditaci, držitelem platného osvědčení třetího stupně. Osvědčení třetího stupně vydá rostlinolékařská správa fyzické osobě, která splňuje podmínky vzdělání pro rostlinolékaře podle § 82 odst. 2 nebo 5, nebo úspěšně vykoná zkoušku (§ 86 odst. 3 zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů v platném znění).

Žádosti o provedení zkoušky odborné způsobilosti se podávají u rostlinolékařské správy. Termíny zkoušek v roce 2012 najdete na adrese: http://eagri.cz/public/web/srs/uredni-desky/uzemni-utvary/.

Podrobnosti o termínu vyhlášení akreditačního kola pro oblast rostlinolékařství budou upřesněny během měsíce srpna a zveřejněny na: www.agroporadenstvi.cz, v záložce „Poradenství“, v kategorii „Akreditační řízení 2012“.

 

Pro držitelé platného osvědčení „Odborné způsobilosti pro zacházení s přípravky na ochranu rostlin podle zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči“ bude stačit předložit toto platné osvědčení.

 Výtah ze směrnice

Článek 4

Kvalifikační požadavky na vstup do akreditačního řízení a zákona o rostlinolékařství -

Odborná způsobilost pro nakládání s přípravky

§ 86

(1) Fyzická osoba, která v rámci svých profesních činností nakládá s přípravky pod dohledem držitele osvědčení druhého stupně nebo třetího stupně, musí být držitelem osvědčení prvního stupně. Toto osvědčení fyzické osobě vydá po absolvování základního kurzu vzdělávací zařízení pověřené ministerstvem. Osvědčení se vydává s platností na dobu 5 let. Po uplynutí platnosti tohoto osvědčení vydá vzdělávací zařízení na základě absolvování doplňujícího školení nové osvědčení prvního stupně s platností na dobu 5 let.

(2) Osoba, která v rámci svých profesních činností používá přípravky, musí zajistit, aby nakládání s přípravky řídila a vykonávala nad ním dohled fyzická osoba, jež je držitelem osvědčení druhého stupně. Držitel osvědčení druhého stupně je způsobilý i pro činnosti držitele osvědčení prvního stupně. Osvědčení druhého stupně vydá rostlinolékařská správa fyzické osobě, která splňuje podmínky vzdělání pro rostlinolékaře podle § 82 odst. 2 nebo 5, nebo absolvuje základní kurz a úspěšně vykoná zkoušku. Osvědčení se vydává s platností na dobu 5 let. Platnost tohoto osvědčení lze prodloužit na základě absolvování doplňujícího školení.

(3) Osoba, která v rámci svých profesních činností

a) poskytuje poradenství v oblasti ochrany rostlin před škodlivými organismy a s ní souvisejícími poruchami rostlin a v oblasti bezpečného používání přípravků,

b) distribuuje přípravky pro profesionální použití, nebo

c) pořádá základní kurzy k získání osvědčení prvního a druhého stupně, doplňující školení k prodloužení osvědčení druhého a třetího stupně a doplňující školení k získání nového osvědčení prvního stupně,

musí tyto činnosti vykonávat prostřednictvím fyzické osoby, jež je držitelem osvědčení třetího stupně. Držitel osvědčení třetího stupně je způsobilý i pro činnosti držitele osvědčení druhého stupně a prvního stupně. Osvědčení třetího stupně vydá rostlinolékařská správa fyzické osobě, která splňuje podmínky vzdělání pro rostlinolékaře podle § 82 odst. 2 nebo 5, nebo úspěšně vykoná zkoušku. Platnost tohoto osvědčení lze prodloužit na základě absolvování doplňujícího školení a úspěšně vykonané zkoušky.

(4) Rostlinolékařská správa prodlouží platnost osvědčení druhého nebo třetího stupně o 5 let na základě žádosti držitele osvědčení podané před uplynutím doby jeho platnosti, pokud žadatel v době platnosti původního osvědčení splnil podmínky prodloužení platnosti osvědčení podle odstavce 2 nebo 3. Žádost se podává rostlinolékařské správě přímo nebo prostřednictvím vzdělávacího zařízení, u kterého žadatel absolvoval doplňující školení; toto vzdělávací zařízení v takovém případě postupuje žádost rostlinolékařské správě spolu s dokladem o absolvování školení.

(5) Skončila-li platnost osvědčení druhého stupně, je možné nové osvědčení druhého stupně získat pouze na základě absolvování základního kurzu a úspěšného vykonání zkoušky podle odstavce 2. Skončila-li platnost osvědčení třetího stupně, je možné nové osvědčení třetího stupně získat pouze na základě úspěšného vykonání zkoušky podle odstavce 3 věty třetí.

(6) Jestliže byla držiteli osvědčení uložena sankce zákazu činnosti spočívající v zákazu nakládání s přípravky, je tato osoba povinna odevzdat osvědčení pro nakládání s přípravky rostlinolékařské správě do 5 pracovních dnů ode dne, kdy nabylo právní moci rozhodnutí, jímž byla sankce zákazu činnosti uložena. Orgán, který o uložení sankce zákazu činnosti rozhodl, je povinen o jejím uložení bez zbytečného odkladu vyrozumět rostlinolékařskou správu.

(7) Osoba, která byla držitelem osvědčení pro nakládání s přípravky, a které byla uložena sankce zákazu činnosti spočívající v zákazu nakládání s přípravky, může po vykonání této sankce nebo upuštění od výkonu zbytku sankce zažádat rostlinolékařskou správu o vrácení tohoto osvědčení, pokud neuplynula doba jeho platnosti. Podmínkou vrácení osvědčení příslušného stupně je splnění podmínek pro jeho získání.

(8) Za odborně způsobilou osobu pro nakládání s přípravky se považuje i osoba, která získala odbornou způsobilost pro nakládání s přípravky v odpovídajícím rozsahu vykonávané činnosti v jiném členském státě.

„§ 86a

(1) Základní kurzy podle § 86 odst. 1 a 2 a doplňující školení podle § 86 odst. 1 až 3 provádějí vzdělávací zařízení pověřená k této činnosti ministerstvem.

(1) K poskytování znalostí týkajících se ochrany zdraví lidí jsou oprávněny orgány ochrany veřejného zdraví23a).

(2) Ministerstvo rozhodne o pověření vzdělávacího zařízení, jestliže vzdělávací zařízení spolu se žádostí předloží dokumenty, které prokazují, že

a) vzdělávací zařízení zabezpečí provádění výuky držitelem osvědčení pro nakládání s přípravky třetího stupně,

b) vzdělávací zařízení disponuje odpovídajícím technickým zabezpečením pro pořádání základních kurzů a doplňujících školení, které stanoví prováděcí právní předpis,

c) obsah a rozsah základních kurzů a doplňujících školení odpovídá požadavkům tohoto zákona, a

d) vzdělávací zařízení má zahrnuto vzdělávání v předmětu své činnosti.

(3) Ministerstvo rozhodne o odnětí pověření, jestliže vzdělávací zařízení poruší podmínky pro pověření vzdělávacího zařízení podle odstavce 3.

(4) Ministerstvo vede za účelem výkonu působnosti při pověřování vzdělávacích zařízení a informování veřejnosti evidenci vzdělávacích zařízení pověřených podle odstavce 3, která obsahuje název vzdělávacího zařízení, datum pověření a datum odnětí pověření vzdělávacího zařízení.

§ 86b

(1) Rostlinolékařská správa

a) zajišťuje po dohodě s místně příslušnými orgány ochrany veřejného zdraví23a) konání zkoušek stanovených pro získání osvědčení druhého a třetího stupně a vyhlašuje termíny pro jejich konání, a to nejméně 1 rok přede dnem jejich konání,

b) vede evidenci o osvědčeních o odborné způsobilosti pro nakládání s přípravky.

(2) Zkoušející rostlinolékaři u zkoušek stanovených pro získání osvědčení druhého a třetího stupně zkoušek musí být držiteli osvědčení třetího stupně.

(3) Prováděcí právní předpis stanoví:

a) obsah a rozsah základního kurzu pro vydání osvědčení prvního stupně a doplňujícího školení pro vydání nového osvědčení prvního stupně a náležitosti osvědčení prvního stupně,

b) obsah a rozsah základního kurzu a doplňujícího školení pro vydání a prodloužení platnosti osvědčení druhého stupně, rozsah a způsob provedení zkoušky a náležitosti osvědčení druhého stupně,

c) rozsah a způsob provedení zkoušky pro vydání osvědčení třetího stupně, obsah a rozsah doplňujícího školení a rozsah a způsob provedení zkoušky pro prodloužení platnosti osvědčení třetího stupně a náležitosti osvědčení třetího stupně,

požadavky na technické zabezpečení pro pořádání základních kurzů a doplňujících školení.

 ZÁKON 326/2004 Sb. ze dne 29. dubna 2004 o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, v platném znění: „Směrnice Ministerstva zemědělství č.j. 189941/2011-MZE-17013 o akreditaci poradců a jejich vedení v Registru poradců akreditovaných Ministerstvem zemědělství:

(1) Odborné vzdělání a odborná praxe podle § 85 zákona č. 326/2004 Sb.,
o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Pro vstup do akreditačního řízení bude uznána odborná praxe delší než 3 roky. Uznána bude praxe po ukončení požadovaného vzdělání.

(2) Délku odborné praxe podle odstavce 11 tohoto článku potvrzuje zaměstnavatel žadatele akreditačního řízení. Osoba samostatně výdělečně činná dokládá odbornou praxi živnostenským oprávněním splňujícím požadavky uvedené
v § 85 zákona o rostlinolékařské péči.

(3) Délka prokázané poradenské praxe ke dni podání přihlášky u žadatelů s ukončeným vysokoškolským nebo vyšším odborným vzděláním činí minimálně 3 roky, u žadatelů s dosaženým středním odborným vzděláním s maturitní zkouškou nejméně čtyři roky. Délku dosažené poradenské praxe potvrzuje zaměstnavatel žadatele. Osoba samostatně výdělečně činná dokládá poradenskou praxi živnostenským oprávněním k poradenství splňujícím požadavky uvedené v § 85 zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů a referencemi, tj. realizovanými poradenskými projekty (minimálně jeden poradenský projekt za každý doložený rok poradenské praxe). Uznána bude praxe po ukončení požadovaného vzdělání. Pro žadatele, který nedoloží poradenskou praxi, bude získání poradenských dovedností součástí akreditačního řízení.

(4) V případě nejasností v prokazování kvalifikace dle postupů uvedených v čl. 4 této směrnice, rozhoduje o uznání kvalifikace odbor ministerstva odpovědný za uznávání odborných kvalifikací.

Oblast rostlinolékařství


Hodnocení => průměr 171
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář