agronavigator.cz , 19. květen 2012
Kolostrum – víc než jen pasivní imunizace
Selata by se měla nechat sát u vlastních matek minimálně po dobu prvních dvanácti hodin života.

Kolostrum je významné z hlediska zásobování novorozeného mláděte živinami a získání pasivní imunity. Neméně důležitý je však i obsah hormonů a růstových faktorů, které mají rozhodující význam pro pozdější plodnost zvířat, jak prokázaly aktuálně prezentované výsledky výzkumu německých vědců pod vedením profesora Axela Wehrenda z university v Giessenu a profesora Johanese Kauffolda z university v Lipsku.

V kolostru obsažená látka relaxin například u selat samičího pohlaví v kombinaci s estrogenem řídí utváření děložního krčku a dělohy. Také v případě insulinu, leptinu a IGF-1, jejichž přesný význam je ještě nutné zmapovat, byly v kolostrálním mléce naměřeny významně vyšší koncentrace. Vyšší hodnoty byly naměřeny i v mléce prasnic v pozdějším stádiu laktace. Proto by selata měla podle mínění německých expertů minimálně po dobu prvních dvanácti hodin po porodu přijímat mlezivo od vlastní matky předtím, než jsou přesunuta k jiné prasnici.
Důležité v této souvislosti je také množství přijatého kolostra. To je omezeno velikostí vrhu. Postižena tím jsou selata obzvlášť plodných prasnic. Čím je vrh početnější, tím méně kolostra připadne na každého jedince. Je proto nutné věnovat při plemenářské práci v chovu prasnic velkou pozornost kvalitě mléčné žlázy.

Autor : Ing. Dana Nehasilová, ÚZEI, Agronavigator.cz


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 126
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář