- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Kratší doba pěstování díky nižší hustotě rostlin
Jak ukázaly pokusy Státní zahradnické a zemědělské školy ve Stuttgartu-Hohenheimu, hustota porostů zelí hlávkového červeného a květáku ovlivňuje délku pěstování a sklizené množství. Hustota rostlin se ve srovnávacím pokusu pohybovala mezi 56 000 a 95 000 ks/ha. Jak u květáku, tak i u červeného zelí se ukázalo, že požadované velikosti hlávek, popř. hmotnosti bylo dosaženo delší dobou pěstování.
Z odrůd květáku byla „nejrychlejší“ odrůda ’Synergie’ následovaná odrůdou ’Freedom’. Až do hustoty rostlin 83 000 ks/ha bylo sklizené množství přibližně stejné a dosahovalo 90 %, při hustější výsadbě (95 000 ks/ha) si rostliny vzájemně silně konkurovaly a sklizené množství pokleslo zhruba na 75 %. Na kvalitu neměla hustota rostlin žádný vliv.
Odrůdou červeného zelí, která nezávisle na hustotě rostlin nejrychleji dosahovala požadované hmotnosti hlávek, byla ’Rodeo’. Následovaly odrůdy ’Red Dynasty’ a ’Integro’. Bylo tedy potvrzeno, že pomocí zvolené hustoty rostlin může být regulována délka doby pěstování. Vyšší hustota rostlin oproti tomu vede k prodloužení sklizňového období.