- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Výzkumný projekt pro redukované zpracování půdy zahájen


Výzkumný ústav pro ekologické zemědělství (FiBL) ve Švýcarsku spustil projekt zaměřený na redukované zpracování půdy a zelené hnojení v ekologických pěstitelských systémech.
V rámci projektu TILMAN-ORG by mělo být redukované, šetrné zpracování půdy za ekologických podmínek dále zdokonalováno. Ve srovnání s pluhem šetří redukované zpracování půdy a zelené hnojení půdní strukturu a zvyšuje půdní úrodnost – půda se stává stabilnější, obsah humusu a biologická aktivita přibývají a kapacita výměny živin se zlepšuje. Díky nižšímu používání strojů se snižuje spotřeba nafty. Tím je redukované zpracování půdy šetrné ke klimatu. Bezorebné zpracování půdy (no till) je v konvenčním zemědělství již hojně rozšířeno. Tento způsob zpracování půdy však byl ještě donedávna v ekologickém zemědělství považován za nevhodný, protože podporuje šíření vytrvalých plevelů. Kromě toho může být mineralizace dusíku z půdy a statkových hnojiv na jaře nedostatečná.
Metody efektivní regulace plevelů a lepšího zásobení živinami jsou proto nejdůležitějšími cíli projektu TILMAN-ORG. „Současně hledáme způsoby, jak v pěstitelských systémech snížit produkci CO2“, říká vedoucí projektu Paul Mäder z FiBL. „Kromě toho bychom chtěli zvýšit výnosy díky lepšímu zásobení živinami a rozšířit biodiverzitu“.
Patnáct výzkumných partnerů z jedenácti evropských zemí bude během tří let v polních pokusech s různými půdními typy a klimatickými podmínkami zdokonalovat redukované zpracování půdy. Výzkumný tým bude v zúčastněných zemích praktické poznatky kumulovat, vyhodnocovat a vyvíjet doporučení uzpůsobená danému stanovišti.
http://www.agrarheute.com/reduzierte-bodenbearbeitung