agronavigator.cz , 8. prosinec 2011
Vliv zkrmování neupraveného a okyseleného kolostra telatům na jeho příjem a hladinu imoglobulinů v krvi
Přídavek kyseliny mravenčí není vhodným konzervačním prostředkem pro kolostrum, protože vede ke snížení jeho příjmu telaty.
Telata dojeného skotu přicházejí na svět agamaglobulinemická, musejí proto v prvních hodinách života dostat adekvátní množství kvalitního kolostra odpovídající minimálně 10-12 % jejich tělesné hmotnosti (100 g imunoglobulinu IgG v prvním dávce kolostra). Protože se v průměru ve Spojených státech odstavu nedožívá 8 až 11 % telat, je nutné se zaměřit na zlepšení praktik uplatňovaných v rámci managementu postnatální péče o telata.
Hlavním cílem kanadské studie bylo posouzení vlivu dávky 4 l kolostra aplikované telatům jícnovou sondou nebo nabízeného telatům ad libitum ve formě neupraveného kolostra nebo kolostra okyseleného kyselinou mravenčí v průběhu 24 hodin na příjem, hladinu imunoglobulinu IgG v krvi a chování telat.
Skupina telat, která měla volný přístup k neupravenému kolostru, ho sice v průběhu 24 hodin zkonzumovala více (6 vs. 4 l), ale měla srovnatelně vysokou hladinu imunoglobulinu IgG jako telata ze skupiny kontrolní (27,8 vs. 28,1 mg/ml). Přídavek kyseliny mravenčí do kolostra úspěšně zredukoval počet baktérií a koliformních zárodků, ale vedl ke snížení celkového příjmu telaty v průběhu prvního dne života. Kyselina mravenčí tedy není vhodným prostředkem k uchování mikrobiologické kvality kolostra nabízeného novorozeným telatům ad libitum.
Incidence du colostrum traité ou pas à l´acide formique et servi à satiété sur la prise alimaentaire et sur la concentration d´immunglobulines chez les veaux laitiers
Can. J. Anim. Sci., 91, 2011, č. 1, s. 55-59
Objednávka kopie článku



Poslat článek emailemVytisknout článekČlánek : 115773 ; Vydáno : 7.12. 2011 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová

Hodnocení => průměr 138
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář