Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
agronavigator.cz , 1. prosinec 2011
Diety pro nosnice mohou obsahovat až 25 % DDGS
Diety pro nosnice mohou obsahovat až 25 % DDGS
Zařazení až 25 % DDGS do krmné dávky nosnic nemělo negativní vliv na příjem krmiva, produkci vajec, Haugh-jednotky; zlepšila se barva žloutku.
Článek : 115603 ; Vydáno : 29.11. 2011 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová
Vědci z Univestity of Nebrasca se zabývali stanovením optimálního podílu DDGS (sušené lihovarské výpalky s rozpustným podílem) v krmných dietách pro nosnice. DDGS jsou dostupnou a hodnotnou krmnou komponentou, ekonomicky výhodnou zejména při současných cenách kukuřice a sojového šrotu. Obvykle činí podíl DDGS v dietách nosnic 5 až 10 %, američtí vědci však v rámci studie prokázali, že je možné tento podíl navýšit až na 25 %, aniž by došlo k signifikantnímu ovlivnění užitkovosti nosnic – příjmu krmiva, produkci vajec a dalších klíčových parametrů. Jedna studie byla věnována zmapování podílu DDGS v krmných dietách kuřic.
Nosnicím byly v průběhu dvou fází (24-46, 47-76 týdnů) zkrmovány diety s podílem kukuřičných DDGS ve výši: 0, 5, 10, 15, 20 nebo 25 %. V první fázi byla dieta formulována na bázi fixované hladině lysinu a aminokyselin s obsahem síry. ve druhé fázi byly diety upraveny na fixní hladinu methioninu a lysinu, celková hladina sirných aminokyselin byla vyšší díky vyššímu podílu cysteinu v DDGS.
Vědci dospěli k těmto závěrům:
Ani v jedné fázi snášky nedošlo k signifikantnímu ovlivnění příjmu krmiva, produkce vajec a Haugh-jednotek (udávají jakost vajec na základě vztahu mezi výškou tuhého bílku a hmotností vejce) v souvislosti se zařazením DDGS do krmné dávky. Navíc došlo v závislosti na nárůstu podílu DDGS v dietách k vyšší retenci dusíku a fosforu; množství těchto minerálů vyloučených z organismu nosnic se lineárně snižovalo v závislosti na růstu podílu DDGS. Tento výsledek je opačný, než o jakém referovali vědci v souvislosti s výzkumem u brojlerových kuřat.
V rámci studie byl prokázán jediný konzistentní rozdíl – intenzita barvy žloutku se se stoupající hladinou DDGS zvyšovala a podle Roche měřítka pro intenzitu barvy dosahovala hodnoty až 7,2 u vajec od nosnic krmených dávkou s podílem 25 % DDGS. Podle vědců to znamená, že se xantofyly obsažené v DDGS vyznačují vyšší využitelností.
Dried Distillers Grains with Solubles in Laying Hen Diets
Poult. Sci., 90, 2011 č. 10, s. 1960-1966