Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
agronavigator.cz , 13. říjen 2011
Profylaxe a terapie v odchovu telat
Profylaxe a terapie v odchovu telat
Kontrole tělesné teploty je z hlediska terapie respiračních onemocnění nutné zejména u nakoupených telat věnovat náležitou pozornost.
Článek : 114504 ; Vydáno : 13.10. 2011 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová
Respirační a průjmová onemocnění jsou nejčastěji frekventovanými chorobami telat ve věku několika týdnů do 9 měsíců.
Infekční průjmová onemocnění mohou být virového nebo bakteriálního původu, ale někdy je vyvolávají i parazité jako kokcidie nebo kryptosporidie. Nové studie dokládají, že kryptosporidie stojí až za 55 % průjmových onemocnění u telat. V Německu je výskytem kokcidií postiženo více než 70 % zemědělských podniků specializovaných na chov skotu. Při silnějším infekčním tlaku dochází u telat k výskytu krvavých průjmů. Ale i při slabším tlaku kokcidií a v počátečních stádiích onemocnění způsobují tito parazité přetrvávající poškození střevní sliznice. Ztráty v infikovaných stádech byly vyčísleny na 20 %. Infikovaná zvířata je nutné léčit medikamentózně, nezbytná je důkladná dezinfekce stájí. Telatům pomáhá odolávat infekčnímu tlaku také vakcinace matek proti rota-, koronavirům a E.coli.
Zejména ve výkrmnách skotu jdou enormní ekonomické ztráty (pokles užitkovosti a zpomalení vývoje zvířat) na vrub respiračních onemocnění (Bovine Respiratory Disease = BRD, Shipping fever, Crowding disease). Často je jejich původ multifaktoriální. Primárním původcem chřipky jsou viry, v průběhu několika dní často zhoršuje další průběh onemocnění sekundární bakteriální infekce. Masivní záněty plic a přetrvávající poškození plicní tkáně jsou díky snížení průměrných denních přírůstků příčinou značných ekonomických ztrát, což se projevuje v průběhu celé doby výkrmu. Výzkumy prokázaly, že výsledná částka za zpeněžené vykrmené prase s poškozením plic je přibližně o 300 € nižší, než je tomu u prasete zdravého. U jaloviček mohou kromě toho respirační onemocnění způsobit zvýšení věku při prvním zapuštění a pokles mléčné produkce.
Typickými symptomy chřipky je náhlé horečnaté respirační onemocnění telat s celkovým zhoršením zdravotního stavu. Proto je nutné pravidelně kontrolovat tělesnou teplotu v průběhu prvních dvou až čtyř týdnů věku, zejména pak u telat nakoupených z jiných chovů.
Vhodnou terapií je časná medikace antibiotiky v případě bakteriální superinfekce, stejně jako podávání antiflogistik a mukolytik. Ještě důležitější než medikamentózní terapie jsou však profylaktická opatření, např. vakcinace proti BRSV nebo pasteurelám. Tato opatření však vždy musejí být doprovázena také zlepšením celkového managementu chovu.
Kälber sind empfindlich: Prophylaxe und Therapie sichern Gesundheit und Wirtschaftlichkeit
[2011-10-12], www.animal-health-online.de