Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
agronavigator.cz , 3. září 2011
Účinky perorální dávky železa podané kravám v období stání na sucho
Účinky perorální dávky železa podané kravám v období stání na sucho
Podání chelátované formy železa kravám v období stání na sucho nemůže nahradit dávku železa nutnou k zajištění dobrého vývinu a zdraví telat po narození.
Článek : 113440 ; Vydáno : 1.9. 2011 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová
Hannover (aho) – Doplňková dávka chelátovaného železa podaná kravám v období stání na sucho nemůže zlepšit zásobování železem organismu matek resp. čerstvě narozených telat natolik, aby nemusela být telatům po narození aplikována dávku železa perorálně nebo intramuskulárně. K tomuto výsledku dospěly autorky studie vytvořené v Ústavu výživy zvířat Vysoké školy veterinární v Hannoveru.
Výsledky studie doložily, že každé páté tele již v okamžiku zrození trpí chudokrevností způsobenou nedostatkem železa. Více než 40 % telat mělo nízkou koncentraci železa v krvi. Telata trpící nedostatkem železa neochotně přijímají krmivo a špatně se vyvíjejí (1,3,5,6). Jsou vnímavá na infekční choroby a trpí častěji kardiovaskulárními chorobami. Často také u nich selhává očkování (2,4). Telata s karencí železa v zátěžových situacích častěji onemocní, průběh onemocnění je u nich vleklejší, vyšší jsou i ztráty úhynem (2). Karence železa hraje zvláštní roli ve vzájemném vztahu s průjmovými onemocněními a chorobami dýchacího ústrojí (4).
V rámci studie bylo 28 suchostojným kravám od 257. březosti dne denně perorálně podáváno 2,34 g železa (20 g BioKey®). 28 kravám z kontrolní skupiny byla podávána identická krmná dávka bez přídavku železa. Za účelem zmapování dopadů aditiva železa v chelátované formě na krevní obraz plemenic, byly kravám z obou skupin na začátku aplikace, tři dny před očekávaným termínem porodu, 3. a 28. den po porodu odebírány vzorky krve. Dále byly analyzovány vzorky mléka z prvního dojení na obsah železa. Telatům byla odebírána krev 1., 5., 50. a v období mezi 60. a 80. dnem života s cílem relevantními krevními parametry doložit karenci železa. Kromě toho byl pravidelně sledován vývoj hmotnosti telat, příjem tekutin a zdravotní stav (tělesná teplota, vzhled exkrementů) v průběhu prvních 15 dnů po narození. U tří telat z pokusné i kontrolní skupiny byla provedena jaterní biopsie.
Krevní parametry relevantní vzhledem ke karenci železa (koncentrace hemoglobinu, hematokrit, počet erytrocytů, střední objem erytrocytů (MCV), střední obsah hemoglobinu v červené krvince (MCH), průměrná koncentrace hemoglobinu v červené krvince (MCHC), obsah železa v krevním séru) u krav z pokusné skupiny signifikantně zvýšeny nebyly. Také obsah železa v kolostru nebyl díky orální dávce železa matkám zvýšen. U telat od krav z pokusné skupiny v porovnání s telaty od kontrolních krav nedošlo ani k signifikantnímu zvýšení parametrů červeného krevního obrazu, ani obsahu železa v krevním séru. Vývoj tělesné hmotnosti nebyl v žádném časovém období signifikantně odlišný u telat obou skupin. Vnímavost vůči infekčním chorobám s ohledem na četnost výskytu průjmových onemocnění a onemocnění dýchacích cest nebyly statisticky významně odlišné. V obou skupinách telat muselo být v průběhu prvních 15 dnů života zaléčeno antibiotiky až 70 % telat.
Autorky studie zdůraznily, že ke zlepšení bilance železa u čerstvě narozených telat je proto nezbytné podat dávku tohoto důležitého mikroprvku ve formě injekce nebo krmného aditiva v průběhu prvních dní života.
Bernadette Potthoff Auswirkungen einer oralen Eisenergänzung (Fe-Aminosäuren-Chelat) in der Trockenstehzeit auf Parameter des Fe-Stoffwechsels von Kühen und ihren neugeborenen Kälbern Hannover, Tierärztliche Hochschule, Dissertation, 2011 |
Hodnocení
=> průměr 209