agronavigator.cz , 24. říjen 2011
Vyšší procento zabřezlých po inseminaci směsným spermatem
Analýza švýcarské plemenářské společnosti Swissgenetics prokázala, že zapuštění krav koktejlem spermatu býků tří různých plemen zvyšuje procento zabřezlých.
Poslat článek emailemVytisknout článek
Směsné sperma má vyšší schopnost oplodnit krávy než sperma jednoho býka, to je výsledek švýcarské analýzy, v jejímž rámci experti z plemenářské organizace Swissgenetics hodnotili procento zabřezávání plemenic po zapouštění spermatickým koktejlem s názvem Silian2. Spermatický koktejl sestává ze stejného podílu spermatu 3 plemeníků - simentálského býka a býka plemen limousin a angus.
Již v roce 2006 bylo tímto spermatickým koktejlem inseminováno 35 000 plemenic, v loňském roce to bylo již 50 000 zapuštění a prodej inseminačních dávek tohoto typu vykazuje vzestupnou tendenci. NR 56 (Non-Return-Rate 56, tj. doba prodlevy) je u směsného spermatu o 3 až 5 % vyšší než v případě zapouštění konvenčním semenem. Zejména při šestém nebo sedmém zapouštění jedné plemenice byl úspěch inseminace směsným spermatem výraznější.
Důvodem je pravděpodobně lepší motilita (pohyblivost) spermií se směsném spermatu, která stojí za větším úspěchem při oplodnění. Zřejmě se pozitivně doplňují jednotlivé součásti spermatu obsažené v různých ejakulátech.
Překvapením bylo zjištění, že se u telat dědila odlišně paternita v závislosti na plemenné příslušnosti matky. Experti očekávali zhruba třetinový podíl jednotlivých plemen, ale krávy plemene fleckvieh rodily neproporcionálně více simentálských telat, krávy plemene braunvieh naproti tomu výrazně více limousinských telat.
Ve Švýcarsku úspěšně etablované směsné sperma dosud nezískalo povolení v Německu. Také kanadská plemenářská společnost Semex úspěšně prodává směsné sperma pod názvem Repromix v Severní Americe, Velké Británii a Španělsku. Povolení používání spermatického koktejlu v současné době brání německé úřady.
Misch-Sperma befruchtet besser
Top Agrar, 2011, č. 10, s. R 24 a 25


Článek : 114740 ; Vydáno : 24.10. 2011 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová

Hodnocení => průměr 139
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář