Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
agronavigator.cz , 20. říjen 2011
Vykrmovat býky travní siláží?
Vykrmovat býky travní siláží?
I s pomocí travní siláže je možné dosáhnout u býků vysokých přírůstků hmotnosti.
Článek : 114664 ; Vydáno : 19.10. 2011 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová
Jak vysoký podíl trávy je možné zařadit do krmných dávek vykrmovaných býků a na co všechno je nutné si dát pozor, zmapoval experiment provedený v Zemském zemědělském ústavu se sídlem v bavorském Grubu.
Kukuřičná siláž je i v letošním roce drahým a nedostatkovým zbožím: díky jarnímu suchu trpělo mnoho chovatelů skotu nedostatkem krmiva, situaci zhoršila ještě poptávka po kukuřičné siláži ze strany provozovatelů bioplynových stanic a také poškození porostů zavíječem.
Někteří výkrmci býků již dlouho sázejí na travní siláž a referují o svých dobrých zkušenostech. Výsledky pokusů naproti tomu nepřesvědčily, protože se většinou nepodařilo vyrovnat nízkou koncentraci energie v travní siláži. Proto se experti ze Zemského zemědělského ústavu rozhodli zmapovat možnost zařazení travní siláže do krmných dávek býků ve výkrmu.
Tab. 1: Složení tří krmných dávek (v % sušiny)
V rámci pokusu bylo 72 býků plemene fleckvieh (hmotnost: 250 ± 18 kg; věk: 197 ± 7 dní) rozděleno do tří skupin podle hmotnosti, věku a původu. Skupina 1 (0 % travní siláže) dostávala TMR sestávající z kukuřičné siláže, slámy a jádra (tab. 1). Ve skupině 2 (30 % travní siláže) a 3 (60 %) bylo nahrazeno 30 resp. 60 % kukuřičné siláže a slámy (na bázi sušiny) travní siláží.
Sojový šrot ve skupině 2 a 3 byl nahrazen kukuřičným zrnem a řepkovými pokrutinami k vyrovnání energetické a dusíkaté bilance krmné dávky (tab. 2).
Tab. 2: Obsah živin v krmných dávkách
Výsledky: Příjem krmiva byl mírně vyšší ve skupině s 30% podílem travní siláže (tab. 3). Délka výkrmu do dosažení živé hmotnosti ve výši 750 kg trvala 316, 308 resp. 321 dní. Průměrné denní přírůstky živé hmotnosti, jatečná výtěžnost a kvalita jatečných trupů nebyly krmením ovlivněny. Zvířata krmená travní siláží vykazovala poněkud vyšší podíl tuku v porovnání se zvířaty bez travní siláže. Kromě toho u těchto zvířat došlo k signifikantnímu zvýšení výšky hřbetního špeku. Senzorická hodnocení prokázala výraznější žluté zbarvení uloženého tuku, s narůstajícím podílem travní siláže klesal vzájemný poměr mezi omega-6 ku omega-3 mastným kyselinám ve svalovině. Jiné ukazatele jako např. ztráty grilováním, hodnota pH, množství intramuskulárního tuku, ztráty při skladování, textura masa byly srovnatelné.
Tab. 3: Nejdůležitější výsledky pokusu
Částečná náhrada kukuřičné siláží travní téměř u býků neovlivnila výkrmové schopnosti a jatečnou užitkovost. Především je možné doporučit 30% náhradu kukuřičné siláže, kdy je možné dosáhnout o něco vyššího příjmu krmiva a díky příznivému složení travní siláže uspořit proteinové zdroje a také minerální krmivo. Při vyšším podílu travní siláže je nutné zohlednit nižší obsah energie, který je nutné vykompenzovat komponentami bohatými na energii.
Výsledky krmivářského pokusu byly zhodnoceny také po ekonomické stránce (tab. 4):
Vedle ceny obilovin může travní siláž učinit ekonomicky zajímavou také výše prémií v programu ochrany životního prostředí, výrobní náklady travní siláže nebo výše nákladů na pracovní sílu. Tab. 4: Ekonomika zkrmování travní siláže
Bullen mit Grassilage mästen?
Top Agrar, 2011, č. 10, s. R20 – R23 |
|
Hodnocení
=> průměr 198