- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Povolena nová GM odrůda kukuřice společnosti Monsanto
Evropská komise 17. července relativně skrytě před veřejností povolila novou geneticky modifikovanou odrůdu kukuřice pro použití v potravinách a krmivech. Podle mluvčí pro výživu a zemědělství frakce FDP ve Spolkovém sněmu Christel Happach-Kasanové bylo povolení odrůdy MON 89034 x MON 88017 společnosti Monsanto Komisí správné, potřebné a zcela normální. Kritiku některých „samozvaných odborníků na genové technologie“ označuje za neoprávněnou a nepochopitelnou. „Opakovaně probíhají pokusy rozdmychávat obavy spotřebitelů vykonstruovanými výtkami“, tvrdí Happach-Kasanová a poukazuje na testování Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), který považuje odrůdu za nezávadnou.
Nová odrůda kukuřice byla vyvinuta ze dvou již povolených GM odrůd. Z vědeckého hlediska neexistují žádné důvody, proč by právě tato kombinace měla mít ve srovnání s výchozími odrůdami větší potenciál rizik, uvedla expertka na genové technologie. Rostliny této odrůdy produkují tři různé Bt-toxiny a jsou odolné vůči herbicidní účinné látce glyfosátu.
Podle odpůrce GMO Christopha Thena produkuje kukuřice syntetický toxin jedovatý pro hmyz, který vzniká syntézou DNA z několika přirozeně se vyskytujících toxinů pro hmyz. Pokládá proto hodnocení rizik v tomto případě za obzvlášť problematické, protože tento toxin je produkován v jedné rostlině v kombinaci s jinými látkami toxickými pro hmyz. Navzdory tomu EFSA kromě jiného upustila od provádění krmivářských pokusů s touto kukuřicí a neprověřila její zdravotní rizika.
http://www.topagrar.com/news/Home-top-News-432800.html
Článek : 112751 ; Vydáno : 1.8. 2011 ; Autor : Mgr. Dana Koubová