- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Počítačový program pro načasování agronomických zásahů podle růstových stadií plodin
Pracovník americké výzkumné organizace ARS zkonstruoval počítačový program, který předpovídá načasování růstových stadií plodiny tak, aby se pěstitelé mohli rozhodnout, kdy aplikovat pesticidy, hnojiva a vodu.
McMaster je agronom v jednotce Agricultural Systems Research Unit výzkumné organizace ARS ve Fort Collins ve státě Colorado.
Etiketa pesticidu poskytuje vědecký název růstového stadia, ale žádné další pokyny. Program McMastera uvádí obecné názvy, které provázejí vědecké názvy a sděluje pěstitelům, jak identifikovat tato stadia a kdy je očekávat na základě zpráv o počasí a vlhkosti půdy.
Aby se zjistilo správné načasování, farmáři odpovídají otázky, jako například „Které je vaše datum setí?“ a „Jak vlhká byla vaše půda v době setí?“. Aby farmáři odpověděli na tyto otázky, volí jeden z těchto popisů půdní vlhkosti: optimální, střední, suchá nebo extrémně suchá. Posledním krokem je identifikování nejbližší meteorologická stanice, která zpřístupní údaje o počasí, aby se spustil zjednodušený model růstu pro každou zvolenou plodinu. Hnací silou programu je kumulativní teplota.
Program pak simuluje růstová stadia plodiny pro celou pěstební sezónu a poskytuje farmářům dobrou představu o tom, kdy by se každé stadium mohlo vyskytnout.
McMaster říká, že tento program je unikátní, protože pokrývá mnoho plodin. Většina takových programů pokrývá jen jednu plodinu. Zahrnuje kukuřici, pšenici, ječmen, čirok, fazole na semeno, slunečnice a několik odrůd prosa a je kontinuálně rozšiřován.
Agricultural Research, vol. 59, 2011, č. 5, s. 22
Zdroj: www.agronavigator.cz