František Mariánek, 9. duben 2011
Výzkum využívání endofytických hub při pěstování pícních trav
Američtí výzkumníci z organizace ARS zkoumají možnost využívání symbiotických endofytických hub při pěstování pícních trav, které by jim pomáhaly odolávat hmyzím škůdcům a abiotickým stresům.
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 109780 ; Vydáno : 8.4. 2011 ; Autor : Ing. Šárka Vondrášková
    Stanice Western Regional Plant Introduction Station (WRPIS) v Pullman ve státě Washington, jedna ze čtyř stanic pro introdukci rostlin v systému ARS - National Plant Germplasm Systém, se chlubí tím, že je jednou z největších světových sbírek pícních a trávníkových trav mírného pásma čítající téměř 21 000 přírůstků.
     Je to také pokladnice mikrobiální zárodečné plazmy ve formě endofytů, specializované skupiny hub Neotyphodium, které žijí symbioticky v určitých travách.
     Ale přítomnost endofytů v travách může být spornou výhodou. Na jedné straně vytvářejí  metabolity, které přirozeně odpuzují a omezují přežívání významných hmyzích škůdců a přitom také posilují toleranci trav vůči stresu, zvláště vůči suchu. Na druhé straně některé z těchto metabolitů zejména námelové alkaloidy produkované endofytem v travách jako kostřava rákosovitá (Festuca arundinacea) jsou primární příčinou kostřavové toxikózy u pasoucího se dobytka.
     Naštěstí intenzivní výzkum za posledních několik let identifikoval nové kmeny endofytů, které nezpůsobují kostřavovou toxikózu, ale ještě propůjčují žádoucí výhody. Pozoruhodný příklad je objev kmene endofytu nevytvářejícího námel vědci z Nového Zélandu během jejich zkoumání přírůstku kostřavy z WRPIS, která pochází z Maroka. Tito vědci vložili tento netoxický kmen do odrůd kostřavy rákosovité nyní obchodovaných pod značkou MaxQ. Někteří považují kostřavy značky MaxQ za slibné náhražky široce používané odrůdy Kentucky–31 ve Spojených státech, která obsahuje toxický endofyt.
     Podle entomologa ARS Steve Clementa organizace pro veřejný a soukromý výzkum ve Spojených státech a v zahraničí stále více těží ze sbírky trav WRPIS, aby identifikovaly více netoxických kmenů. Takový zájem zdůrazňuje význam zvažování endofytů trav jako významných složek biodiverzity, které jako přírůstky trav musí být uchovávány pro výzkum a vývoj. V tomto ohledu výzkum Clementa a spolupracujících vědců z jednotky ARS Forage Seed and Cereal Research Unit v Corvallis ve státě Oregon ukázal, že současné praktiky regenerace osiv v WRPIS jsou vhodné pro udržení životaschopných endofytů trav pro skladování v genové bance.
     Clement také vede studie, aby lépe charakterizoval různá spojení tráva - endofyt, která existují ve sbírce a vlastnosti těchto spojení působící proti hmyzu. Takové informace by zase pomohly vědcům lépe pochopit tento potenciál pro využívání endofytů k vybavení obilovin jako pšenice a ječmen resistencí vůči hmyzu a abiotickým stresům.
     Zvláštní zájem je o ochranné účinky travních endofytů a  jejich specifické metabolity působící proti globálně významným hmyzím škůdcům pícnin a obilních trav. Clement pozoroval pokles v přežívání kohoutka černohlavého (Oulema melanopus) – nového invazivního škůdce osivářských pěstíren pacifického severozápadu USA, který se živil  travami infikovanými endofyty. Velmi málo kohoutků černohlavých přežilo poté, co požírali listy z přírůstků plané kostřavy rákosovité infikované endofyty, pocházejících ze severní Afriky a skladovaných v WRPIS.
     Jak se věda objevu a skladování endofytů rozvíjí, výzkumníci budou poznávat rozšířené možnosti využívání těchto jedinečných hub v zemědělství.
Agricultural Research, vol. 59, 2011, č. 1, s. 22
 
 

Hodnocení => průměr 175
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář