Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
František Mariánek, 25. leden 2011
Změny v chování
Změny v chování
Španělští vědci zkoumali, jak působí výhradní zkrmování jadrných krmiv na užitkovost a chování jalovic.
Článek : 107684 ; Vydáno : 24.1. 2011 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová
Pokud se jalovicím podává krmná dávka sestávající výhradně z koncentrovaných krmiv nemá to negativní vliv na užitkovost, ale zhoršuje chování a pohodu zvířat. Španělští vědci uskutečnili dva experimenty s cílem prověřit vliv výhradního zkrmování jadrného krmiva na užitkovost, chování, pohodu zvířat a fermentaci v bachoru u rostoucích jalovic. V obou experimentech obsahovala krmná dávka jádro ab libitum nebo jádro a ječnou slámu ad libitum. V prvním experimentu bylo sledováno celkem osm jalovic s bachorovou píštělí. U jalovic byl sledován především příjem krmiva, změny v bachoru a chování. Experiment probíhal ve čtyřech fázích trvajících vždy 42 dní. V průběhu posledního týdne každé periody byly jalovicím odebírány vzorky krve. Vzorky bachorové tekutiny byly odebírány po tři dny vždy po uplynutí 0, 4 a 8 hodin po přijetí krmiva. Chování zvířat bylo sledováno prostřednictvím videozáznamu tři po sobě následující dny po celých 24 hodin.
Výsledky:
U testovaných jalovic nebyly zjištěny žádné významné změny ve výši denního přírůstku, příjmu sušiny jádra a hrubého proteinu. Příjem ADF a NDF byl vyšší u jalovic, které dostávaly kromě jádra i slámu. Zvířata, která dostávala výhradně jadrné krmivo měla nižší průměrnou hodnotu pH bachorové tekutiny, kdežto podíl těkavých mastných kyselin byl vyšší. Kromě toho trávila tato zvířata méně času přežvykováním.
Ve druhém experimentu se hodnotily užitkovost, chování a pohoda zvířat u 48 holštýnsko fríských jaloviček v podmínkách feedlotu (velkovýkrmny). V průběhu devíti testovacích fází vždy s délkou 28 dní byl sledován příjem sušiny a průměrný denní přírůstek. Zvířatům byly odebírány vzorky krve a exkrementů. Chování jaloviček bylo sledováno prostřednictvím videa. Příjem jádra byl v obou krmných dávkách podobný. Celkový příjem krmiva byl ale vyšší u zvířat, která měla k dispozici i slámu. Průměrné denní přírůstky hmotnosti se nelišily, proto byla efektivita růstu vyšší u jaloviček krmených výhradně jádrem. Kromě toho nebyly shledány žádné rozdíly ani u krevních rozborů. Za těchto podmínek došlo pouze ke zhoršení procesu přežvykování a přibylo stereotypní chování.
Více informací je k dispozici na adrese http://journals.cambridge.org
Verhalten ändert sich
Dlz primus rind, 2011, č. 1, s. 19
Hodnocení
=> průměr 187