František Mariánek, 7. říjen 2010
Cílená prevence okusování ocásků
Rizikovými faktory predisponujícími výskyt okusování ocásků v chovu prasat jsou především špatné životní podmínky a nedostatek zábavných předmětů.
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 104915 ; Vydáno : 6.10. 2010 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová
Klíčovým momentem kontroly okusování ocásků u prasat je identifikace a redukce rizikových faktorů, kontinuální monitoring zvířat a rychlá reakce na zjištěné skutečnosti, uvedl poradce britského Svazu chovatelů prasat (BPEX). V průběhu tříletého projektu (2006 až 2009) byly v celkem 63 zemědělských podnicích podrobně zkoumány a následně vyhodnocovány faktory, které napomáhají vzniku negativní jevu – okusování ocásků u prasat. Průvan v prostoru ležení prasat zhoršuje pohodu zvířat, dochází k narušení jejich odpočinku. Následkem je narušení rozdělení kotce na funkční oblast ležení a kálení. Rozdíly v délce ocásků, např. díky vzájemnému smíchání prasat s kupírovanými a nekupírovanými ocásky může vést k výskytu tohoto nežádoucího jevu.
 
Závadné stájové klima s horší kvalitou vzduchu a nedostatečným zásobováním zvířat vodou, jsou dalšími rizikovými faktory. To samé platí i pro způsob chovu zvířat: Prasata, která dříve byla zvyklá na slamnatou podestýlku a následně jsou ustájena v bezstelivovém systému jsou náchylnější na výskyt tohoto závadového chování. Znečištěné napáječky a vodovodní potrubí také zvyšují riziko okusování ocásků. Vakcinace proti cirkoviru a občasná nabídka slámy vede ke snížení rizika. Při výskytu akutního problému by měl být „okusovač“ označen a ze skupiny vyřazen. Okusované zvíře by mělo být také separováno a bezprostředně ošetřeno. Kromě toho by měly být do takového kotce ihned umístěny „zábavné“ předměty, které by prasata mohla okusovat.
 
Schwanzenbeißen gezielt vorbeugen
Dlz primus schwein, 2010, č. 8, s. 12
Zdroj:www.agronavigator.cz

Hodnocení => průměr 141
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář