Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
František Mariánek, 30. září 2010
Optimální péče o velké vrhy
Optimální péče o velké vrhy
Mléčná výživa selat prostřednictvím umělé kojné je vhodná pro nadpočetná selata po narození a starší selata s nízkou hmotností.
Článek : 104607 ; Vydáno : 23.9. 2010 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová
Pokud se ve vrhu narodí více selat než má prasnice struků je to problém. Pro chovatele existují tři možnosti – obligatorní vyrovnání vrhů, kojná prasnice nebo umělá kojná. V poslední době doznaly umělé kojné nebývalého rozmachu, protože roste tlak na optimální zásobování velkých vrhů selat.
Umělé kojné mohou posloužit jak k napájení mlékem u selat po porodu tak i ke krmení prestarterem u selat ve věku od 5. až 7. dne věku, obzvlášť dobře je selaty přijímána krmná kaše připravovaná z teplé vody. Také může být tímto způsobem přimíchán mléčný prášek. Prestarterové automaty je možné využít i k zajištění dostatečného množství živin u starších selat s příliš nízkou hmotností.
Mléčné automaty jsou díky technickému vybavení a použitému mléčnému prášku nastaveny optimálně. V současné době používané druhy sušeného mléka jsou vyvinuty přesně k tomuto účelu – obsahují vhodné vysoce rozpustné komponenty. Zvláštní pozornost je však nutné věnovat hygienickým podmínkám.
Protože se tři čtvrtiny celkových úhynů u selat kumulují do prvních třech dnů po porodu, bylo ve Výzkumném a vzdělávacím středisku Futterkamp ověřováno, zda je možné sající selata převést na umělou kojnou již druhý den po narození. Bylo prokázáno, že to možné je i když se u selat vyskytly určité nápadnosti v chování. Tato metoda by proto měla být ještě prověřena z etického hlediska. Užitkovost selat odkojených automatem byla sice při odstavu v průměru poněkud nižší v porovnání s vrstevníky odkojenými u prasnic, vyskytlo se u nich ale méně problémů s aklimatizací na změněné životní podmínky v odchovu.
Große Würfe optimal versorgen
DLG-Mitteilungen, 2010, č. 7, s. 12
Zdroj:www.agronavigator.cz
Zdroj:www.agronavigator.cz
Hodnocení
=> průměr 128