Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
František Mariánek, 30. srpen 2010
Ochrana před mléčnou horečkou
Ochrana před mléčnou horečkou
Denní přídavek 500 g zeolitu podávaný ve dvou dávkách v poslední fázi březosti může působit preventivně proti vzniku mléčné horečky u krav po porodu.
Článek : 103776 ; Vydáno : 25.8. 2010 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová
Zkrmováním aditiva zeolitu - syntetický alumino silikát sodný - (fa. Vitfoss) v období stání na sucho (pozdní březost) je možné dojnice účinně ochránit před vznikem mléčné horečky (hypokalcémie) jak prokázalo šetření odborníků z kodaňské univerzity ve 22 zemědělských podnicích. Zeolit podporuje v bachoru vázání vápníku při uvolňování sodíku. Záměrem je, aby hormonální systém krávy stimuloval uvolňování vápníku z kostry tak, aby krevní řečiště obsahovalo na začátku laktace potřebné množství vápníku.
Mléčná horečka v období porodu vzniká v případě, že dospělá kráva nestačí nahradit veškerý vápník, který se vylučuje v kolostru nebo mléce, buď z minerálních látek obsažených v krmivu, nebo čerpáním zásob z kostí. Nízká hladina vápníku v krvi (hypokalcemie) se do určité míry projeví téměř u všech krav v období telení; její účinek však nemusí být patrný i několik dnů po narození telete. Studie ukázaly, že ani velké zvýšení dietetického vápníku v pozdní březosti nemusí ovlivnit výskyt hypokalcemie u krav při telení. Prevence spočívá v mobilizaci kosterních zásob a jejich efektivní absorpci.
V každém podniku byla vytvořena pokusná a kontrolní skupina krav. Krmná dávka krav z pokusné skupiny byla 14 pre partum doplněna o 250 g resp. 500 g zeolitu na kus a den. Tento produkt by měl v krmivu vázat vápník, takže ho plemenice nemohou využít, což by mělo u zvířat vést k aktivovat mobilizaci vápníku.
Výsledek: Ve skupině, ve které krávy denně dostávaly 500 gramů vazače vápníku, onemocnělo mléčnou horečkou pouze 3,8 % krav. V kontrolní skupině to bylo signifikantně více zvířat – 26,4 %. Mezi kontrolní skupinou a skupinou s přídavkem 250 g zeolitu však téměř žádné rozdíly zjištěny nebyly.
Při jednorázovém zkrmování dávky 500 gramů zeolitu však došlo ke zhoršení chutnosti krmné dávky. Chovatelé informovali o poklesu příjmu krmiva. Proto by měly krávy k prevenci vzniku mléčné horečky dostávat dvakrát denně dávku 250 gramů zeolitu.
Schulz von Milchfieber
Top Agrar, 2010, č. 8. s. R 31 www.agronavigator.cz
Hodnocení
=> průměr 170