Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
František Mariánek, 27. červenec 2010
Který preparát je účinný?
Který preparát je účinný?
Cílený výběr intramammárního preparátu pro období zaprahování dojnic se vyplatí. Preparát stapenor zlepšil v rámci jedné studie zdravotní stav vemene u více než 80 % zvířat.
Článek : 102923 ; Vydáno : 22.7. 2010 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová
Výsledky polní studie prokázaly, že s preparátem stapenor retard (f. Bayer Vital) s protrahovaným účinkem, určeným pro období zaprahování krav, je možné vyléčit více případů subklinických mastitid než je tomu u konkurenčního produktu s názvem orbenin extra (f. Pfizer).
V rámci polní studie bavorská veterinární služba specializovaná na zdravotní stav mléčné žlázy podrobila terapii 88 dojnic plemene fleckvieh trpících prokazatelnou mastitidou. Tato zvířata vykazovala minimálně v jedné čtvrti vemene zvýšený počet somatických buněk a/nebo měla pozitivní bakteriologický nález. Nejčetnějším původcem mastitidy ve stádech byly eskulin pozitivní streptokoky a koaguláza negativních stafylokoků. V jednom ze sedmi zemědělských podniků byl dominantní Staph. aureus. U 45 krav byl v obodbí zaprahování použit stapenor retard, u 43 krav orbenor extra.
Výsledky:
- V obou skupinách byl zaznamenán signifikantní pokles počtu případů mastitidy.
- Díky terapii preparátem stapenor s protrahovaným účinkem počet případů subklinické mastitidy poklesl výrazně více v porovnání se skupinou léčenou orbeninem. Ve skupině léčené stapenorem ze 32 plemenic s nemocným vemenem po otelení trpělo tímto onemocněním jen šest. Ve skupině léčené orbeninem klesl počet nemocných krav z původních 23 na 9 po porodu. Rozdíl mezi oběma skupinami byl signifikantní.
- Podíl dojnic, u kterých došlo ke zlepšení zdravotního stavu mléčné žlázy byl výrazně vyšší ve skupině se stapenorem. Procentický podíl zvířat, u kterých zdravotní stav vemene navzdory léčbě buď zůstal stejný nebo se zhoršil byl ve skupině se stapenorem nižší než ve skupině s orbeninem. V této skupině – ne statisticky významně – byly dojnice vystaveny vyššímu riziku onemocnění mléčné žlázy.
- Podíl nových infekcí akutní klinické mastitidy po otelení byl naproti tomu v obou skupinách přibližně stejně vysoký.
Welcher Trockensteller wirkt?
Top Agrar, 2010, č. 7, .s. R 24
Zdroj:www.agronavigator.cz
Zdroj:www.agronavigator.cz