Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
František Mariánek, 12. květen 2010
Proteinový zdroj určuje kvalitu MKN
Proteinový zdroj určuje kvalitu MKN
Článek : 100498 ; Vydáno : 26.4. 2010 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová
Pro optimalizaci úspěchu v odchovu telat je třeba věnovat velkou pozornost procentickému zastoupení a původu jednotlivých komponent MKN.
Mladá telata jsou schopna trávit rostlinné bílkoviny a sacharidy jen v omezené míře. Pokud mléčná krmná náhražka (MKN) obsahuje mnoho rostlinných produktů a jen málo odstředěného mléka a syrovátkových produktů, dochází u telat ke snížení přírůstků živé hmotnosti. Výsledky experimentů doložily, že použití většího množství rostlinných proteinů a sacharidů vedlo u telat ke zvýšenému výskytu průjmových onemocnění. Doporučuje se proto v prvních týdnech života telatům podávat jen MKN neobsahujících proteiny rostlinného původu, ty je možné podávat telatům až od 4. až 5. týdne věku.
V současné době jsou telatům v odchovu zkrmovány v období mléčné výživy buď mléčné krmné náhražky nebo plnotučné mléko. Obě krmiva jsou jim buď podávána samostatně nebo v kombinaci. Ale ani jedna z těchto variant není bez problémů. Zatímco zkrmování plnotučného mléka s sebou potenciálně nese problémy s teplotou nápoje, hygienou krmení a deficitem některých minerálních prvků; v případě MKN je to především kvalita jednotlivých komponentů a jejich kvantitativní zastoupení.
Každá MKN musí mít jasně deklarované celkové složení, obsahové látky a aditiva. Musí být uveden procentický podíl obsahových látek v tomto pořadí: dusíkaté látky, lyzin, hrubý tuk, hrubé popeloviny, hrubá vláknina a minerální látky. Často se kvalita MKN určuje jen na základě obsahu dusíkatých látek. To ale není dostatečné kvalitativní kritétium, protože kvalita proteinového zdroje má mnohem větší význam než obsah dusíkatých látek. Během prvních týdnů života by telata měla dostávat pouze MKN bez proteinových zdrojů rostlinného původu. Protože může být obsah hrubé vlákniny podstatně ovlivněn podílem rostlinných komponent, hodnota přesahující 0,1 % signalizuje jejich přítomnost. Zvýšený podíl hrubých popelovin je zpravidla způsoben zařazením částečně odcukřené sušené strovátky nižší kvality. Je doporučováno, nekupovat žádnou MKN, která by obsahovala více než 10 % hrubých popelovin. Je třeba si uvědomit, že směs tuků v MKN je výhradně tvořena tuky rostlinného původu, protože od roku 2001 platí zákaz používání tuků živočišného původu v souvislosti s BSE krizí.
Špičkové MKN neobsahují žádné bílkovinné zdroje rostlinného původu. Zdroji mléčné bílkoviny bývají odstředěné sušené mléko (34 až 36 % proteinu), sušená syrovátka (12 % proteinu) nebo částečně odcukřená syrovátka (20 až 33 % proteinu). Používá se i hodnotný syrovátkový a kaseinový proteinový prášek. Zařazení cenově výhodného odcukřeného syrovátkového proteinového prášku však může vést k nárůstu hrubých popelovin až k 25 %, což podstatně převyšuje jejich hodnotu u sušeného odstředěného mléka (cca 7,9 %) a čisté syrovátky (8,3 %).
Milchaustauscher – auf die Qualität kommt es an
[2010-04-23], www.landwirt.com
Zdroj:www.agronavigator.cz
Zdroj:www.agronavigator.cz
Hodnocení
=> průměr 176