František Mariánek, 12. květen 2010
Skupinový chov prasnic
 Vytisknout článek ČlánPoslat článek emailemek : 100627 ; Vydáno : 28.4. 2010 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová
Klíčovým bodem pro úspěšný chov prasnic ve skupinovém ustájení je dobrý management, pozitivní vliv na užitkovost má velikost plochy připadající na jednu prasnici.
Rozhodující pro úspěch skupinového ustájení prasnic je podle studie univerzity ve Wageningenu dobrý management a soustavná optimalizace činnosti zemědělského podniku. Jedním z faktorů je např. pevné stanovení cílů v zemědělském podniku nebo pracovní plány a jejich soustavné vyhodnocování. Podniky, kterým se podaří zvládnout management, vykazují vyšší procento oprasených plemenic, více odstavených selat na prasnici, méně problémů s paznehty a chované prasnice jsou v lepší kondici.
 
To jsou závěry výzkumného projektu, v jehož rámci bylo dotázáno více než 900 chovatelů prasat a shrnuty zkušenosti získané ze 70 nizozemských chovů prasat, ve kterých byl již delší dobu praktikován skupinový chov prasnic.
 
Čím větší plocha připadla na jednu prasnici ve skupinovém chovu, tím vyšší byl procentuální poměr oprasených a tím menší procento neříjících se prasnic. Pokud měly prasnice i po skončení krmení umožněn přístup ke krmné stanici, trpěly častěji výskytem kožních poranění.
 
DLG-Mitteilungen, 2010, č. 3, s. 11
Zdroj:www.agronavigator.cz
 
 

Hodnocení => průměr 161
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář