František Mariánek, 29. duben 2010
Výzkum genů pro četnost vrhů

Prasnice s homozygotním genotypem GG vykazovaly v rámci mezinárodní vědecké studie vyšší počet narozených, živě narozených a odstavených selat.

 

 


Znaky, které jsou spojeny s plodností zvířat, hrají významnou roli v rentabilitě produkce zejména u těch druhů, které na svět přivádějí početné potomstvo jako je tomu u prasat. Maximální využití produkčního potenciálu je pro rentabilitu rozhodujícím faktorem, protože zvýšení velikosti vrhu vede k redukci nákladů na odchov jednoho selete. Dosud bylo identifikováno mnoho tzv. kandidátních genů pro znaky plodnosti: gen receptoru estrogenu (ESR), gen receptoru prolaktinu (PRLR), gen leptinu (LEP) a mnoho jiných. Literární zdroje uvádějí, že do této skupiny je možné zařadit také gen alfa-(1,2)-fukosyltransferázy (FUT1).
 
Polští a nizozemští vědci celkem zjišťovali u 723 prasnic různé plemenné příslušnosti, zda polymorfismus (výskyt jedné genetické varianty v populaci) genu FUT-1 má vliv na znaky svázané s velikostí vrhů u prasnic. Výsledky výzkumu prokázaly, že prasnice s homozygotním GG genotypem všech zkoumaných plemen vykazují vyšší počet narozených selat, živě narozených a odstavených selat. Tyto a další výsledky dokládají, že je možné využít polymorfismus genu FUT-1 pro zlepšení těchto znaků. Vědci však doporučují provést ještě řadu dalších genetických analýz na větším počtu zvířat.
 
Genforschung für mehr Ferkel
Dlz primus schwein, 2010, č. 3, s. 33


Zdroj: www.agronavigátor.cz



Hodnocení => průměr 186
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář