František Mariánek, 30. březen 2010
Diety obohacené tryptofanem redukují agresivitu prasat
Negativní následky agresivity u prasniček je možné zredukovat pomocí zkrmování diet obohacených o tryptofan.
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 99587 ; Vydáno : 25.3. 2010 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová
Zkrmování aminokyseliny tryptofanu mladým prasničkám jako součást jejich běžné krmné diety podle výsledků studie vědců z Agricultural Research Service Livestock Behavior Research Unit se sídlem ve West Lafayette, ve státě Indiana a jejich spolupracovníků z Purdue University snižuje jejich agresivitu a je tak možné snáze zvládnout péči o ně.
 
Krmné diety obohacené o tryptofan v průběhu 8 měsíců trvající studie amerických vědců zredukovaly agresivní projevy chování a celkové behaviorální aktivity u mladých prasniček. Tryptofan, který mohou zvířata získat pouze prostřednictvím krmné diety je prekurzorem zklidňujícího cerebrálního neurotransmiteru serotoninu. Udržet prasničky v klidu je důležité, protože agresivní chování jim může způsobit újmu na zdraví a chovatelům zvýšit náklady na krmení a veterinární ošetření.
 
Zkrmování krmných diet obohacených tryptofanem zvýšilo koncentraci tryptofanu v krvi 3 měsíce starých prasniček o 180 procent a o 85 procent u 6 měsíců starých prasniček, což vedlo ke zklidnění především v mladším věku. Perzistující agresivní projevy chování mohou u zvířat vyvolat chronický stres, vedoucí ke zhoršení welfare, zvýšení náchylnosti k onemocnění a zhoršení jejich výkonnosti a růstu.
 
V rámci studie byla prasničkám v předvýkrmu (3 měsíce) a ve finální fázi výkrmu (6 měsíců) zkrmována po dobu jednoho týdne dieta s 2,5násobně zvýšeným obsahem tryptofanu než je obvyklá hladina. Kontrolní skupina zvířat dostávala obvyklou krmnou dietu. Bahaviorální aktivity a agresivita byly měřeny před a následně v průběhu sedmidenního podávání suplementované diety.
 
K otestování agresivity prasniček vědci umístili do kotce cizí prase a ponechali ho tam až do nástupu agresivních interakcí nebo maximálně po dobu 5 minut. Prasata krmená dietou s vysokým obsahem tryptofanu vykazovala méně agresivních projevů chování – méně atakovala „vetřelce“ a případné ataky byly pomalejší v porovnání s prasničkami, které zvýšené množství tryptofanu nedostávaly.
 
Prasata vytvářejí v průběhu času sociální skupiny se stabilní hierarchií. Když je do skupiny začleněn nový jedinec, je agresivita použita jako nástroj k nastolení nového hierarchického pořádku. Pokud se ve složení skupině změny opakují, může vzniknout perzistující agresivita, která může někdy vést k fyzickému poranění a akutnímu stresu. Diety obohacené o tryptofan mohou chovatelům vyřešit tyto problémy, zejména v případě vzájemného míchání skupin prasat.
 
Tryptophan-enriched diet reduces pig aggression
[2010-03-24], www.pigprogress.net
 

Hodnocení => průměr 100
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář