František Mariánek, 9. únor 2010
Riziko virových chorob
Klimatické změny zvýší riziko výskytu virových chorob
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 98142 ; Vydáno : 5.2. 2010 ; Autor : Mgr. Dana Koubová
V důsledku rychlejšího vytvoření vysoké populační hustoty a většího počtu generací mšic za rok vzroste riziko přenosu virových chorob.
Vyšší teploty napomáhají lepšímu vývoji mšic. Klimatické změny tak v budoucnu přispějí k tomu, že se ještě rychleji než dosud vytvoří vysoká populační hustota. Více mšic na podzim znamená také vyšší riziko přenosu virů. Scénář „více tepla = více mšic“ je však příliš zjednodušený. Za prvé: v mnoha oblastech budou v létě přibývat také dešťové srážky (včetně výskytu prudkých srážek). Zasažení mšice dešťovou kapkou znamená její usmrcení vahou metrického centu. Za druhé: teplo milují nejen mšice, ale i jejich antagonisté. Různé modelové výpočty k vlivu oteplování klimatu na dynamiku přirozených nepřátel mšic však docházejí k velmi rozdílným výsledkům.
Předpokládá se proto, že status quo často zůstane zachován a že stejně jako dnes očekávané škody způsobené mšicemi nebude možné s jistotou předpovídat. Jisté je pouze to, že problémy s viry budou přibývat, což si vyžádá lepší prognostické modely.
Křísek polní (Psammotettix alienus) se bude v příštích letech hojně vyskytovat jako jediný přenašeč viru zakrslosti pšenice (Wheat dwarf virus, WDV). Také tento druh profituje z teplého podzimu a může tak v následujícím jaře vytvořit velké populace.
Kromě toho je třeba vycházet z toho, že budoucí klimatické podmínky povedou k vytvoření mnoha generací za rok. V důsledku toho bude automaticky pravděpodobnější i přenos virů.
Top Agrar, 2010, č. 1, s. 54–56
Objednávka kopie článku
Zdroj: www.agronavigator.cz
 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 157
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář