František Mariánek, 29. červenec 2009
Organický P a K snižuje účet za živiny
Zkušenosti Sentry´s Troston Farms v Suffolku s používáním organických hnojiv.
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 93160 ; Vydáno : 22.7. 2009 ; Autor : Mgr. Dana Koubová
Farmers Weekly, 150, 2009, č. 22, s. 52
Zdroj:www.agronavigátor.cz
Zvýšení nákladů na hnojiva vyvolalo dramatické změny v používání draslíku a fosfátu ve společnosti Sentry´s Troston Farms v Suffolku. Organická hnojiva se stala klíčovou součástí strategie této farmy. Pomáhají udržovat vyrovnanou hladinu živin na pozemcích o rozloze 12 000 hektarů. Téměř jedna pětina nyní používaného fosfátu pochází z organických zdrojů, zatímco u draslíku je to 13 %. Nutriční rovnováha se zvažuje v celé rotaci plodin. Analýza půdy se provádí každé čtyři až pět roků a slouží k udržování nutriční rovnováhy pro každou plodinu.
Potřeba fosfátu v rámci celé plochy (12 000 ha) je 55 kg/ha. Tato potřeba je plně kryta aplikačními dávkami. U draslíku je potřeba 49 kg/ha, ale aplikuje se dávka vyšší – 58 kg/ha, hlavně hnojivy z organických zdrojů. Ostatní farmáři v současné době používají v průměru o 5 % nižší dávky – fosfátu o 5 % a draslíku o 4,3 %, což je neudržitelné. Jedinou stinnou stránkou této technologie jsou vysoké objemy aplikovaného organického hnojiva. Používá se hnůj od prasat, drůbeže a skotu společně s vysokým podílem pevného biologického odpadu. V Norfolku společnost používá až 12 000 tun pevného biologického odpadu, kterým doplňuje až 50 % potřeby P a K. K cukrovce se organické hnojivo nepoužívá, P a K se dodává vícesložkovým hnojivem.
Pro 12 000 prasat na výkrm, ustájených na slamnaté podestýlce a na roštech, byl před 3 roky zaveden nový systém hospodaření s kejdou, která se aplikuje cisternovými vozy na jaře. V roce 2008 byla vypočítaná nutriční hodnota prasečí kejdy 20 000 GBP. Po odečtení nákladů na aplikaci činil čistý zisk 12 000 GBP. Nebyla používána žádná průmyslová hnojiva. Fekální cisterna pracovala plných 24 dní s denním výkonem 16 až 20 hektarů. Hnojilo se k pšenici, ječmenu a žitu. Na farmě v Trostonu byl k hnojení použit průmyslový odpad (splašky z potravinářských závodů), který se aplikoval injekčním způsobem do půdy v lednu pod cukrovku. Dávka na hektar činila 250 tun, což představovalo 240 kg dusíku, z čehož bylo pohotově k dispozici 25 kg. Velkou výhodou hnojení organickým hnojivem je, že nevznikají pro farmu žádné náklady. Úspora je značná, protože cena 1 kg dusíku v minulém roce činila 72 pencí.

Hodnocení => průměr 171
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář