Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
František Mariánek, 23. červenec 2009
Rizikové faktory chorob paznehtů
Rizikové faktory chorob paznehtů
Američtí vědci porovnávali rizikové faktory výskytu onemocnění paznehtů u krav ve volných a vazných stájích.
Článek : 92972 ; Vydáno : 15.7. 2009 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová
Článek : 92972 ; Vydáno : 15.7. 2009 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová
Risikofaktoren von Klauenkrankheit
Primus, 2009, č. 6, s. 18
Zdroj:www.agronavigator.cz
Zdroj:www.agronavigator.cz
Vlivy působící na onemocnění paznehtů u dojnic jsou v volných boxových a vazných stájích odlišné. Američtí vědci zkoumali rizikové faktory určující četnost výskytu sedmi chorob paznehtů ve volných boxových a vazných stájích. Pět odborníků na péči o paznehty zaznamenávalo onemocnění paznehtů u všech krav, které měli v péči. V jednotlivých stádech krav hodnotili rizikové faktory prostřednictvím speciálního dotazníku. Byl zjištěn výskyt těchto nemocí: choroba mortellaro (dermatitis digitalis), vředy na nášlapné ploše paznehtu, záněty mezipaznehtí, záněty bílé linie, tylom (zbytnění mezipaznehtního vaziva), krvácení z paznehtů, separace paznehtu.
Výsledky: Ve volné stáji mělo častější používání shrnovače 2,2 až 2,4krát větší negativní vliv na výskyt vředů na nášlapné ploše paznehtu. Pravidelné ošetření paznehtů v létě nebo na podzim mělo 0,2krát větší negativní vliv vzhledem k výskytu dermatitis digitalis v porovnání s provedením úpravy paznehtů na jaře nebo v zimě. Pozitivní vliv na výskyt mezipaznehtního fibromu ve volných stájích měla výška podestýlky v lehacích boxech, která se pohybovala od 2,5 až do 7,5 cm v porovnání s méně nebo více podestlanými boxy (0,4krát). Ošetření paznehtů u jalovic před otelením měl pozitivní vliv na výskyt zánětu v oblasti bílé čáry (0,1krát).
Ve vazných stájích byly detekovány výhradně negativní faktory. Např. pravidelné sprchování paznehtů mělo negativní vliv na výskyt onemocnění dermatitis digitalis. Možnost celoročního výběru v porovnání se sezónním výběhem měl také zhoršující vliv na výskyt choroby mortellaro, tvorbu mezipaznehtních fibromů a separace paznehtní stěny a chodidla v místě bílé čáry. Špatně působila také velikost stáda (ve velkých stádech byl detekován trojnásobný výskyt mezipaznehtních fibromů, pravidelné sprchování paznehtů vedlo ke zdvojnásobení výskytu dermatitis digitalis a podestýlání dojnic dřevní hmotou dokonce zvyšovalo výskyt mezipaznehtních fibromů 6,5krát v porovnání s vlivem slaměné podestýlky na zdravotní stav paznehtů.
Více informací je k dispozici na internetové adrese http://jds.org