- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Poslanci EP chtějí zakázat klonování zvířat na maso
Usnesení podpořilo v Evropském parlamentu 662 poslanců. Pouze 32 poslanců bylo proti a 25 se zdrželo hlasování.
Poslanci v přijatém dokumentu vyzývají k celoevropskému zákazu výroby masa z klonovaných zvířat a jejich potomků pro potravinářské účely, prodeje masa nebo mléčných produktů z klonovaných zvířat a jejich potomků a dovozu klonovaných zvířat, jejich potomků a zárodků stejně jako jejich masa a mléčných produktů.
Poslanci k této výzvě přistoupili v reakci na opatrnou vědeckou zprávu Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), která se zabývala dopady klonování zvířat na bezpečnost potravin, zdraví zvířat a životní prostředí.
Přestože podle zprávy EFSA není pravděpodobné, že by maso z klonovaných zvířat bylo zdraví nebezpečné, úřad upozorňuje, že vzhledem k nedostatku dostupných dat není možné tuto hypotézu potvrdit a k otázce bezpečnosti potravin se bude možné vrátit až poté, co budou mít vědci k dispozici dostatek údajů. Zpráva EFSA navíc uvádí, že v porovnání s normálními zvířaty existují u klonovaných zvířat nezodpovězené otázky týkající se zdraví a welfare zvířat.
Poslanci na základě této zprávy upozorňují na riziko výskytu nemocí, které by mohly zničit celá stáda a poukazují na evropskou směrnici o ochraně hospodářských zvířat, která zakazuje jakékoliv postupy při chování zvířat (bez ohledu na to, zda jsou přirozené nebo umělé), které by mohly zvířatům způsobit utrpení nebo zranění.
V současné době se v Evropě ani nikde jinde na světě nevyrábějí žádné potraviny, které by pocházely z klonovaných zvířat. Odborníci se ale domnívají, že by se podobné produkty mohly dostat na trh již v roce 2010. Prodej produktů z klonovaných zvířat by zřejmě mohly jako první povolit Spojené státy, kde Úřad pro kontrolu potravin a léčiv vydal v lednu zprávu, podle níž je maso a mléko z klonovaného dobytka, prasat a koz a jejich mláďat stejně bezpečné, jako maso zvířat pocházejících z běžných chovů.
„Není to pouze otázka bezpečnosti potravin. V Evropě jsme přesvědčeni o tom, že děláme kvalitní potravinářské výrobky,“ říká předseda zemědělského výboru Evropského parlamentu Neil Parish (EPP-ED). Podle jeho názoru je třeba zajistit welfare zvířat a neohrožovat důvěru spotřebitelů.
Evropská komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Androula Vassiliou uvedla, že Evropská komise bedlivě sleduje vědecký pokrok v této oblasti a „uvědomuje si, že i když se efektivita klonování zvířat v uplynulých letech zvýšila, může v dnešní době stále dojít k událostem, které mají nepříznivý dopad na zdraví a welfare zvířat“.
Komisařka dále uvedla, že evropská exekutiva nyní vyhodnocuje kroky, které je třeba podniknout. Zohlední přitom stanovisko Evropské skupiny pro etiku, která dospěla k názoru, že v tuto chvíli neexistuje žádný přesvědčivý argument, který by ospravedlňoval výrobu potravin z klonovaných zvířat a jejich potomků.
Zdroj: Euraktiv.cz