Renata Šarjaková, 7. červenec 2014
Standardy GAEC vymezené pro ochranu půdy proti vodní erozi

Standardy GAEC vymezené pro ochranu půdy proti vodní erozi

 

     Neobnovitelným výrobním faktorem je půda. Půda je jedním z nejcennějších přírodních bohatství každého státu a tvoří významnou složku životního prostředí. Je však ohrožována celou řadou faktorů a procesů, které mohou omezit nebo až zrušit schopnost půdy plnit své základní produkční i mimoprodukční funkce. V našich podmínkách je půda ohrožována především vodní a větrnou erozí, acidifikací (zvyšováním kyselosti), utužováním, sesuvy, znečištěním a kontaminací a úbytkem organické hmoty.

     K nejrozšířenějšímu typu degradace půdy patří beze sporu větrná a vodní eroze, která způsobuje nejen přímé škody na zemědělské půdě, ale i další nepřímé další škody na obecním i soukromém majetku. Je proto velmi důležité zabezpečit zemědělské hospodaření ve shodě s ochranou životního prostředí.

     Zemědělské hospodaření ve shodě s ochranou životního prostředí zajišťují standardy dobrého zemědělského a environmentálního stavu (GAEC). Jednou z podmínek poskytnutí plné výše přímých plateb, některých podpor z osy II. PRV a některých podpor společné organizace trhu s vínem je hospodaření v souladu se standardy GAEC.

     Všech žadatelů o přímé platby a uvedené podpory se jednoznačně týká plnění standardů GAEC. Plnění podmínek GAEC se tedy netýká všech zemědělských podnikatelů, ale pouze těch, kteří čerpají dotační prostředky. Plnění podmínek GAEC tak znamená, že zemědělský podnikatel tak získá finanční podporu, ale nezajistí, že v případě erozních škod nebude postihován. Kontrolu dodržování standardů vykonává Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Pro kontrolu využívá buď metody dálkového průzkumu země (DPZ) nebo aktuální stav ověřuje přímo v terénu na veškeré zemědělské půdě obhospodařované žadatelem, který byl ke kontrole vybrán.

     Problematika boje proti vodní erozi půdy je částečně řešena standardem GAEC 1 (opatření na ochranu půdy na svažitých pozemcích nad 7o) a standardem GAEC 2 (zásady pěstování určitých plodin na pozemcích silně erozně ohrožených) a od 1. 7. 2011 také na pozemcích erozně ohrožených mírně.

     Opatření podle GAEC 1 a 2 se týkají zemědělských pozemků vedených v registru evidence půdy podle užívání (LPIS) pod kulturou orná půda a splňují podmínky standardů GAEC 1 a 2.

 

GAEC 1

     Na svažitých pozemcích s kulturou orná půda jejich průměrná sklonitost je větší než 7o řeší problematiku protierozní ochrany půdy GAEC 1. Žadatel o dotaci na těchto pozemcích musí zajistit po sklizni plodiny založení porostu následné plodiny nebo uplatnit jedno z dále uvedených opatření:

- strniště sklizené plodiny je ponecháno na půdním bloku nebo jeho dílu minimálně do 30. listopadu, není-li to v rozporu s GAEC 2 na silně erozně ohrožených plochách,

- půda zůstane zorána, popřípadě podmítnuta za účelem zasakování vody minimálně do 30. listopadu, není-li tato operace v rozporu s GAEC 2 na silně erozně ohrožených plochách.

     Uvedená opatření jsou minimem vedoucím k omezení smyvu půdy, zpomalení povrchového odtoku a zvýšení retence vody v krajině. Opatření jsou také důležitá pro snižování rizika povodní a jimi způsobených škod.

 

GAEC 2

     Cílem GAEC 2 je především ochrana půdy před vodní erozí a snaha omezit nejen přímé negativní působení důsledků eroze, ale omezit škody nepřímé způsobené zaplavením nebo zanesením splavenou půdou.

     Vstoupil v platnost 1. ledna 2010 a řeší problematiku eroze na silně erozně ohrožených půdách. Od 1. 7. 2011 byl standard rozšířen i na mírně erozně ohrožené půdy. Problém eroze je řešen stanovením druhů pěstovaných plodin a požadavků na způsob jejich pěstování.

     Pro žadatele o dotaci hospodařící na půdních blocích nebo jejich dílech označené v evidenci půdy od 1. 7. příslušného kalendářního roku do 30. června následujícího kalendářního roku jako půda silně erozně ohrožená, z toho vyplývá povinnost nepěstovat na těchto plochách plodiny erozně nebezpečné (ENP) tj. kukuřice, brambory, řepa, bob setý, sója, slunečnice a čirok. Porosty ostatních obilovin a řepky olejné budou zakládány s využitím půdoochranných technologií. V případě pěstování obilovin nemusí být půdoochranné technologie dodrženy při založení porostu s využitím podsevu jetelovin nebo jetelotravních směsí.

     Na plochách mírně erozně ohrožených pak zajistí, že erozně nebezpečné plodiny (ENP) budou zakládány pouze s využitím půdoochranných technologií.

     Tyto podmínky nemusí být dodrženy na ploše jejíž výměra nepřesáhne 0,40 ha z. p. z celkové obhospodařované plochy žadatelem za předpokladu, že směr řádku ENP je orientován ve směru vrstevnic s maximální odchylkou od vrstevnice do 30 o a pod plochou ENP se nachází pás zemědělské půdy o minimální šíři 24 m, který na ENP navazuje a přerušuje všechny odtokové linie procházející ENP na erozně ohrožené ploše. Na tomto pásu bude žadatelem pěstován travní porost, víceletá pícnina nebo jiná než erozně nebezpečná plodina (ENP).


Hodnocení => průměr 190
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář