František Mariánek, 3. červenec 2012
Kontrolované požadavky SMR 3 - Používání upravených kalů na zemědělské půdě
Kdo může být kontrolován
 
 

Žadatelé o dotaci v rámci přímých plateb a plateb osy II Programu rozvoje venkova, kteří používají upravené kaly na zemědělské půdě.

Kontrolní organizací je Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ)

Kontrolovaný požadavek č. 1: Bylo používání kalů podloženo zpracovaným Programem použití upravených kalů na zemědělské půdě?
Důvod: Zemědělskému podnikateli musí být poskytnuta jasná pravidla, která je třeba dodržet při použití upravených kalů na zemědělské půdě.
Co bude kontrolní orgán požadovat: Předložení programu o použití upravených kalů. Kontrolní orgán porovná půdní bloky vybrané k použití kalů a další podmínky stanovené v programu se záznamy v evidenci o použití kalů, kterou je zemědělský podnikatel povinen vést podle zákona o hnojivech. Plnění programu lze ověřit i fyzickou kontrolou na místě.
Poznámky k hodnocení: Původce kalů musí zajistit zpracování programu a jeho předání zemědělskému podnikateli před plánovaným použitím kalů. Program musí obsahovat:
  • Vyhodnocení kvality kalů z hlediska jejich použití na zemědělské půdě (dodržení mezních hodnot koncentrací rizikových prvků a mikrobiologických ukazatelů)
  • Výčet vybraných pozemků určených k použití kalů
  • Zhodnocení hydrologických poměrů v zájmovém území použití kalů
  • Zařazení použití kalů do osevního postupu
  • Návrh monitoringu kalů a půdy
  • Plán odběru vzorků
  • Opatření na ochranu zdraví při práci s kaly
Za dodržení podmínek stanovených v programu odpovídá zemědělský podnikatel, který smí aplikovat pouze upravené kaly, a to s ohledem na potřeby výživy rostlin, za podmínek stanovených zákonem a prováděcí vyhláškou a v souladu s programem použití kalů tak, aby se tím nezhoršila kvalita půdy a jakost povrchových a podzemních vod.
Kde můžete získat informace: Vyhláška č. 382/2001 Sb., zejména § 5.
Kontrolovaný požadavek č. 2: Byl dodržen zákaz použití kalu?
Důvod: Zamezit používání upravených kalů na plochách, kde by mohlo dojít k ohrožení lidského zdraví nebo životního prostředí.
Co bude kontrolní orgán požadovat: Předložení evidence o použití hnojiv, statkových hnojiv a upravených kalů na zemědělské půdě, do níž zemědělský podnikatel zaznamenává použití upravených kalů. Kontrolní orgán srovná plochy aplikace kalů uvedené v evidenci s plochami určenými k aplikaci v programu použití upravených kalů. Rovněž vyhodnotí splnění požadavku na dodržení mezních hodnot rizikových prvků v půdě a mikrobiologických ukazatelů v kalech. Používání upravených kalů lze ověřit i fyzickou kontrolou na místě.
Poznámky k hodnocení: Použití kalů je zakázáno:
  1. na zemědělské půdě, která je součástí chráněných území přírody a krajiny podle zvláštního právního předpisu,
  2. na lesních porostních půdách využívaných lesní pěstební činností,
  3. v pásmu ochrany vodních zdrojů, na zamokřených a zaplavovaných půdách,
  4. na trvalých travních porostech a travních porostech na orné půdě v průběhu vegetačního období až do poslední seče,
  5. v intenzivně plodících ovocných výsadbách,
  6. na pozemcích využívaných k pěstování polních zelenin v roce jejich pěstování a v roce předcházejícím,
  7. v průběhu vegetace při pěstování pícnin, kukuřice a při pěstování cukrové řepy s využitím chrástu ke krmení,
  8. jestliže z půdních rozborů vyplyne, že obsah vybraných rizikových látek v průměrném vzorku překračuje jednu z hodnot stanovených ve vyhl. č. 382/2001 Sb.,
  9. na půdách s hodnotou výměnné půdní reakce (pH výměnné) nižší než 5,6,
  10. na plochách, které jsou využívány k rekreaci a sportu, a na veřejně přístupných prostranstvích,
  11. jestliže kaly nesplňují mikrobiologická kritéria daná vyhl. č. 382/2001 Sb.
Vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů z hlediska posouzení zákazu použití kalu na daném půdním bloku stanovuje a vyžaduje § 33 odst. 3 písm. k) zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, v platném znění.
Kde můžete získat informace: Plochy, na nichž je použití kalů zakázáno, jsou uvedeny v § 33 zák. č. 185/2001 Sb., o odpadech. Mikrobiologická kritéria pro použití kalů na zemědělské půdě jsou uvedena v příloze č. 4 vyhl. č. 382/2001 Sb. Mezní hodnoty vybraných rizikových prvků v půdě jsou stanoveny v příloze č. 2 vyhl. č. 382/2001 Sb., o podmínkách použití upravených kalů na zemědělské půdě, v platném znění.

Mezní hodnoty koncentrací vybraných rizikových prvků v půdě:
Mezní hodnoty koncentrací prvků v extraktu lučavkou královskou v mg.kg-1 sušiny v půdě
As
Cd
Cr
Cu
Hg
Ni
Pb
Zn
Běžné půdy
20
0,5
90
60
0,3*
50
60
120
Písky, hlinité písky, štěrkopísky
15
0,4
55
45
0,3*
45
55
105
* celkový obsah
Mikrobiologická kriteria pro použití kalů na zemědělské půdě:
Kategorie kalů
Přípustné množství mikroorganismů (KTJ*)
v 1 gramu sušiny aplikovaného kalu
termotolerantní koliformní bakterie
enterokoky
Salmonella sp.
I
< 103
< 103
negativní nález
II
103 - 106
103 - 106
nestanovuje se
*KTJ - kolonie tvořící jednotku
Kategorie I - kaly je možno obecně aplikovat na půdy využívané v zemědělství při dodržení ostatních ustanovení vyhlášky č. 382/2001 Sb.
Kategorie II – kaly je možno aplikovat na zemědělské půdy určené k pěstování technických plodin a na půdy, na kterých se nejméně 3 roky po použití čistírenských kalů nebude pěstovat polní zelenina ani intenzivně plodící ovocná výsadba, při dodržení zásad ochrany zdravípři práci a ostatních ustanovení vyhlášky č. 382/2001 Sb.
Kontrolovaný požadavek č. 3: Byla dodržena dávka sušiny kalu na 1 ha?
Důvod: Zamezit používání nadměrných dávek upravených kalů, které by mohlo vést k nadměrnému vnosu rizikových prvků a látek do půdy a tím k ohrožení základního článku potravního řetězce.
Co bude kontrolní orgán požadovat: Porovná záznamy v evidenci o použití hnojiv, statkových hnojiv a upravených kalů se skutečně přijatým množstvím kalů (ověřením dodacích listů apod.). Následně ověří výpočet dávky sušiny kalů použitých na 1 ha zemědělské půdy, přičemž porovná celkové dodané množství kalů s plochou, na níž byly použity. V souvislosti s tím bude kontrolní orgán vyžadovat předložení evidenčního listu využití kalů v zemědělství. Dodržování požadavku lze ověřit fyzickou kontrolou na místě.
Poznámky k hodnocení: Zemědělský podnikatel nesmí použít více než 5 tun sušiny kalů na 1 ha v průběhu tří po sobě následujících let. Toto množství lze zvýšit až na 10 tun sušiny kalů v průběhu pěti po sobě následujících let, pokud použité kaly obsahují méně než polovinu limitního množství každé ze sledovaných rizikových látek a prvků a dávka dusíku v kalech nepřekročí 70 % celkového množství dusíku pro hnojenou plodinu.
Evidenční list využití kalů v zemědělství (příloha č. 1 vyhl. č. 382/2001 Sb.) musí obsahovat:
  • identifikační údaje původce kalů,
  • identifikační údaje uživatele kalů,
  • vyhodnocení agrochemických vlastností půd vybraných k použití kalů,
  • zhodnocení půd vybraných k použití kalů z hlediska obsahu rizikových prvků,
  • vyhodnocení kalů z hlediska jejich agrochemických vlastností (obsahu živin), obsahu rizikových prvků a rizikových látek a hodnot mikrobiologických ukazatelů,
  • výpočet vnosu rizikových prvků do půdy použitou dávkou kalů.
Kde můžete získat informace:
  • Limitní dávky stanoví § 1 písm. c) vyhl. č. 382/2001 Sb.
  • Množství dusíku potřebné pro hnojenou plodinu nestanovuje žádný platný právní předpis, ale uvádí je „Metodický pokyn pro hnojení plodin“ – kapitola 2.4., s. 15-17, který vydal v roce 2000 ÚKZÚZ – Odbor agrochemie půd a výživy rostlin (autor: Ing. Trávník a kol.).
Příklady z praxe:
Příklad výpočtu dávky kalů na 1 ha zemědělské půdy:
Kal – sušina 20 % v čerstvé hmotě (analyticky stanoveno), tzn. 5 tun čerstvého kalu obsahuje 1 tunu sušiny.
Maximálně povolená dávka – 5 tun sušiny/ha za 3 roky.
Zemědělský podnikatel může použít dávku 25 tun kalů/ha v čerstvé hmotě za 3 roky.
Kontrolovaný požadavek č. 4: Byly na zemědělské půdě použity upravené kaly splňující mezní hodnoty obsahu rizikových látek a rizikových prvků a jejich použití nemohlo vést ke vzniku škody na zemědělské půdě nebo okolních pozemcích?
Důvod: Zamezit používání upravených kalů s nadlimitním obsahem rizikových látek a prvků na zemědělské půdě, které by mohlo vést ke škodě na zemědělské půdě na dotčeném pozemku nebo na sousedících pozemcích nebo v jeho širším okolí a k ohrožení lidského zdraví a životního prostředí.
Co bude kontrolní orgán požadovat: Porovná mezní hodnoty koncentrací rizikových látek a prvků stanovené vyhláškou s laboratorně zjištěnými hodnotami. Bude též vyžadovat vyhodnocení kalů z hlediska jejich použití na zemědělské půdě, které je povinnou částí zpracovaného programu použití upravených kalů, a předložení evidenčního listu využití kalů v zemědělství.
Poznámky k hodnocení: Na zemědělskou půdu mohou být aplikovány pouze kaly, které vyhovují mezním hodnotám koncentrací vybraných rizikových látek a prvků a mikrobiologickým kritériím uvedeným v příloze vyhl. č. 382/2001 Sb. Povinný obsah evidenčního listu využití kalů v zemědělství (příloha č. 1 vyhl. č. 382/2001 Sb.) – viz kontrolovaný požadavek č. 3 výše.
Kde můžete získat informace: Mezní hodnoty koncentrací rizikových látek a prvků v kalech pro jejich použití na zemědělské půdě uvádí příloha č. 3 vyhl. č. 382/2001 Sb.


Mezní hodnoty koncentrací vybraných rizikových látek a prvků v kalech pro jejich použití na zemědělské půdě (ukazatele pro hodnocení kalů):
Riziková látka
Mezní (maximální) hodnoty koncentrací
v kalech (mg.kg -1 sušiny)
As – arzén
30
Cd – kadmium
5
Cr – chróm
200
Cu – měď
500
Hg – rtuť
4
Ni – nikl
100
Pb – olovo
200
Zn – zinek
2500
AOX
500
PCB (suma 6 kongenerů -28+52+101+138+153+180)
0,6


Kontrolovaný požadavek č. 5: Je soustavně a řádně vedena evidence o upravených kalech použitých na zemědělské půdě?
Důvod: Důkladná a pravdivá evidence o používání upravených kalů na zemědělské půdě jako jednoho z rizikových vstupů umožňuje rychle nalézt a vyloučit případné zdroje znečištění půdy, vody a potravních řetězců.
Co bude kontrolní orgán požadovat: Splnění požadavku zemědělec prokazuje prostřednictvím záznamů o použití kalů v předložené evidenci o hnojivech, statkových hnojivech a upravených kalech použitých na zemědělské půdě.
Poznámky k hodnocení: Podnikatelé hospodařící na zemědělské půdě jsou povinni vést evidenci o upravených kalech použitých na zemědělské půdě (odst. 5 § 9 zák. č. 156/1998 Sb., o hnojivech). Neúplnost údajů v evidenci bude posuzována z hlediska možnosti kontroly plnění požadavku. Jestliže chybějící údaj nemá vliv na výsledek kontroly, nebude neúplnost evidence považována za porušení požadavku.
Kde můžete získat informace:
  • Požadavky na vedení evidence stanoví § 7 vyhlášky č. 274/1998 Sb., o skladování a způsobu používání hnojiv, v platném znění.
  • Údaje, které je zemědělský podnikatel povinen zaznamenávat, jsou uvedeny v příloze č. 1 téže vyhlášky.
Požadavky na vedení evidence o použití hnojiv, statkových hnojiv a upravených kalů:
Je nutno dodržovat zejména následující obecné zásady:
  • evidence musí být vedena soustavně a řádně (pozor – je nutno zaznamenávat i pastvu hospodářských zvířat),
  • vede se evidence o množství, druh a době použití hnojiv, statkových hnojiv a upravených kalů,
  • při vedení evidence nezáleží na formě, ale na obsahu,
  • evidence může být vedena několika způsoby (v papírové podobě, pomocí počítačových programů, s využitím Portálu farmáře),
  • záznamy v evidenci mohou být řazeny podle pozemků, podle plodin nebo podle let,
  • evidence se uchovává 7 let a musí být na požádání předložena kontrolnímu orgánu, kterému také musí být umožněno ověření údajů v ní uvedených (na základě dodacích listů, faktur apod.).

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 214
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář