František Mariánek, 5. červenec 2012
Použití digestátu a kalů z ČOV
Dne 5. června 2012 proběhl na zkušební stanici ÚKZÚZ Lípa metodický seminář pracovníků ochrany zemědělského půdního fondu z celého Kraje Vysočina. Prezentována byla problematika digestátů z pohledu jejich registrace, skladování, dávkování a aplikace na zemědělskou půdu.

  Představeny byly výsledky pokusu, ve kterém je porovnávaná účinnost digestátů s různými typy hnojiv při hospodaření ve zranitelné oblasti. Druhým tématem byla legislativa související s použitím kalů z ČOV na zemědělskou půdu a dále prezentace výsledků monitoringu půd a rostlin po aplikaci kalů.
    Na závěr semináře pracovníci Krajských úřadů navštívili polní pokus, který je na tzv. výživářské bázi veden druhým rokem. Výsledky ukazují, že při dodržení technologických a aplikačních postupů hnojení digestátem má pozitivní vliv na výnos a technologické vlastnosti sklizených produktů. Digestát je dobrým zdrojem rychle uvolnitelného dusíku a může z části nahradit hnojení kejdou nebo i aplikaci minerálních dusíkatých hnojiv.
Závěrem je nutno konstatovat, že sledování a vyhodnocení dlouhodobého působení digestátu z bioplynových stanic na fyzikální vlastnosti půdy a půdní úrodnost je nutno i nadále provádět systematicky a zejména pak v delší časové řadě.


Hodnocení => průměr 136
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář