- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
ZPRAVODAJ KIS MSK říjen 2010
Všichni žadatelé o přímé platby (SAPS) musí dodržovat
GAEC a SMR. Žadatelé o Agro-envi dotace pak ještě dodržují Minimální požadavky pro použití hnojiv a přípravků na OR.Kontroly Cross-compliance
1. Kontroluje kontrolní orgán všechny kontrolované požadavky podmíněnosti?
Při plánovaných kontrolách ověřuje kontrolní orgán pouze ty požadavky, které spadají do jeho kompetencí. Neprobíhá cílená kontrola žádných dalších kontrolovaných požadavků podmíněnosti, které spadají do kompetence jiných kontrolních orgánů. 2. Budou žadateli sníženy dotace pokaždé, když inspektor při kontrole jeho podniku nalezne porušení? Při plánované kontrole podmíněnosti provede inspektor současně kontrolu národních předpisů, které má kontrolní orgán v kompetenci. Pokud při návštěvě inspektor nalezne porušení některého z národních předpisů, který není současně kontrolovaným požadavkem podmíněnosti, nebude dotace snížena.3. Musí se dozorové orgány ohlásit předem na kontrolu CC? Jak dlouho dopředu?
Kontroly Cross Compliance se budou hlásit max. 14 dní dopředu (v případě ČPI max. 48 hodin dopředu), ale to pouze v případě, že tím nebude narušena náplň kontroly. Toto pravidlo se také nevztahuje na kontroly z důvodu podnětu třetích osob.4. Z čeho vychází dozorové orgány při kontrole, z mapy na LPIS nebo ze skutečnosti?
Kontrola Cross Compliance má dvě části. První část administrativní, kdy jsou pozemky kontrolovány v LPIS, popřípadě dle snímků z dálkového průzkumu země. Druhá část kontroly probíhá na místě, kdy jsou kontrolovány jednotlivé náležitosti dle kontrolní organizace.5. Hrozí zemědělci při porušení některého kontrolního bodu dvojí sankce za stejné pochybení – pokuta od národní kontroly a snížení přímých plateb?
Pokuta za porušování podmínek v národní legislativě je záležitost již známá. Co se týče krácení dotace, to bude vypočítáváno na základě porušení podmínek Cross Compliance. Mohou tedy nastat dva případy:1) podnik poruší podmínky národní legislativy a Cross Compliance, v tom případě dostane pokutu od kontrolního orgánu a bude krácen na dotacích
2) podnik poruší pouze podmínky národní legislativy, v tom případě zaplatí pouze pokutu od kontrolního orgánu.
6. Kde se budou shromažďovat data ze všech kontrol?
Zprávy o kontrole budou shromažďovány v informačním systému „mezisklad zpráv o kontrole“, což je elektronické úložiště zpráv o kontrole. Zemědělec má přístup k prohlížení zpráv o kontrole pomocí aplikace kontroly podmíněnosti na Portálu farmáře.7. Jak má postupovat hospodář, pokud nesouhlasí s některým závěrem kontroly na CC? Může se k někomu odvolat?
První možnost vyjádřit se má farmář na místě ihned po kontrole do kontrolního protokolu. Kontrolor buď vyhoví úplně, zčásti nebo vůbec. V tom případě farmář může podat námitky do 5 - 6 dnů (toto poučení mu musí sdělit kontrolor). Pokud nebude jeho námitkám vyhověno, má farmář další možnost podat odvolání proti rozhodnutí o platbě, které SZIF jako platební agentura vystavuje na základě zprávy (zpráv) o kontrole.8. Vážou se sankce i na platby z TOP-UP?
Top-Up jsou národní platby, na ty se výsledky kontrol podmíněnosti nevztahují.9. Budou v rámci CC kontrolovány a sankcionovány jímky, které nejsou používány?
Pokud zemědělec prokáže, že jímky nebyly, nejsou a nebudou používány, kontrola se jich nebude týkat10. Co jsou to nebezpečné látky?
Nejprve je potřeba se zmínit o závadných látkách, kterými jsou obecně všechny látky, které mohou ohrozit jakost nebo zdravotní nezávadnost povrchových nebo podzemních vod.
Definujeme dvě skupiny:
zvlášťnebezpečézáadnéláky (dáe jen „vlášťnebezpečéláky“)
nebezpečézáadnéláky (dáe jen „ebezpečéláky“)V zeměěstvíse pak zacháípouze s nebezpečýi lákami
, mezi kterépatřízejméa:
mineráníoleje a ropnéláky (nafta, benzin apod.);
příravky na ochranu rostlin;
mineránídusíatáa fosforečáhnojiva (jednosložovái víesložová;
organická pří. organomineráníhnojiva a jejich výuhy (např digestá z bioplynovýh stanic, komposty a jejich výuhy apod.);
statkováhnojiva (hnů, kejda, močůka, hnojůka, silážíšťáy apod.)11. Jak se bude pohlížt př kontrole podniku na výběy a zimovišěskotu s nezpevněým povrchem (nezastřšné), s velkou koncentrací zvířt - zasakování močůky a hnojůky do horninového podlož. Jak se tento stav bude posuzovat a jestli existuje něaké vhodné doporuční, jak tento problém řšt?
U výěůa zimovišťskotu s nezpevněý povrchem inspektoř ČŽ posuzují zda nedocháík ohrožníč znečšěípovrchovýh nebo podzemníh vod a zda byla učněa všchna přměřnáopatřní aby k tomuto ohrožníč úiku nedošo (vyplýáz ustanovení§
39 odst. 1 vodnío záona). Přsnýpostup štřnínelze stanovit (záežína víe faktorech), inspektor posuzuje situaci přío na mítě V tomto příadězejméa přhlížík charakteru a množtvízáadnýh láek, kteréohrožjíjakost vod, ke koncentraci dobytka, nastláísláou, porušnítravnío porostu, sklonitosti pozemku, blíkosti povrchovýh vod, vodnío zdroje č ochrannéo páma vodnío zdroje, propustnosti pů, zda jiždocháík úiku mimo pastevníplochy, k náledků úiku atd.
Výě a zimovišěby měy bý pokud možo vhodněsituováy, zeměěec musípočíat i s občsnýi příalovýi srážami, jarní táí sněu a možýi cestami úiku (komunikacemi, příopy, rigoly, dešťvákanalizace).
12. Který právní přdpis a jeho paragraf upravuje poždavky pro sklad ropných látek na farmě
Přsnéinformace o manipulaci a skladováíropnýh láek řšíČN, uvedenév příuče Kontrola podmíěosti na straně26.
ČN 753415 Objekty pro manipulaci s ropnýi lákami a jejich skladováí
ČN 650201 Hořavékapaliny – Prostory pro výobu, skladováía manipulaci.
ČN 650202 Hořavékapaliny. Plněía stáční Výejníčrpacístanice.
13. Musí zeměěec dávat ke schválení vodoprávnímu úřdu polní složšěhnoje mimo nitrátovou oblast?
Ano, ke schváeníje nutno zpracovat havarijníplá. Havarijníplá sloužík prevenci úiku záadnýh láek do vod a součsněpřpravuje užvatele těhto láek na příad haváie. Pro zpracováíhavarijnío pláu jsou informace, náody a vzorovézpracováíuvedeny např na www.agroporadenstvi.cz. Důežtou informacíje, ž i u půníh blokůležííh mimo ZOD jsou nastavena vybranáopatřnínitráovésměnice, pokud je užvatel zařzen do programu AEO z Programu rozvoje venkova PRV.
14. Jaké jsou minimální kapacity jímek na statková hnojiva s ohledem na dobu zákazu hnojení?
Jíky a nárž, popříaděpodrošovéprostory ve stáíh odpovíajíkapacitněminimáněčyřěíčípřdpokláanéprodukci kejdy nebo jejío tekutéo podíu a minimánětříěíčípřdpokláanéprodukci močůky a hnojůky, a to v záislosti na klimatickýh a pověrnostníh podmíkáh regionu. Př provozu jíek a náržíse zamezípříoku povrchovýh nebo srážovýh vod do jíky nebo nárž, pokud nenív kolaudačí rozhodnutíuvedeno jinak.
15. Co je a co není vodní tok (vzhledem ke skládkování hnoje na zeměěské půě?
Vodnítoky jsou povrchovévody tekoucívlastní spáem v korytětrvale nebo po přvažjííčát roku, a to včtněvod v nich uměe vzdutýh. Jejich součátíjsou i vody ve slepýh ramenech a v úecíh přchodnětekoucíh přrozenýi dutinami pod zemský povrchem nebo zakrytýi úeky. V pochybnostech o tom, zda jde o vodnítok, rozhoduje vodopráníúřd. Užvatel pozemkůnemůž sá rozhodnout co je a co nenívodnítok, kterýje k
pozemku přlehlý Informace o vodníh tocíh nalezne zeměěec v aplikaci LPIS, kde jsou vodníúvary, jichžse dotýápodmíka vzdáenosti polnío složšěhnoje, vyznačny plnou modrou barvou.
16. Jak zeměěec zjistí pásma ochrany zdrojůpodzemních vod?
Informace k pámů ochrany zdrojůpodzemníh vod přílušék vašm pozemků zíkáe na vodoprání úřdě kde jsou podrobnémapovépodklady. Informace zíkáe takéna mapovýh podkladech v LPIS na portáu Farmář.
17. Jaká jsou omezení pastvy v okolí vodních útvarů
Kolem vodnío úvaru je povinnost udržvat min. 3 m ochrannýnehnojenýpá. Pastva je možá avšk musíbý zabráěo vniku zvířt do vodnío toku, č jinéo úvaru. V praxi to znamená ž nejdáe na břhovéčář musíbý umítě ohradní v doběpastvy hospodářkýh zvířt. Informace o vodníh tocíh nalezne zeměěec v aplikaci LPIS,kde jsou vodníúvary, jichžse dotýápodmíka vzdáenosti polnío složšěhnoje, vyznačny plnou modrou barvou.
18. Co je považváno za rovnoměné pokrytí pozemku hnojivem?
Za rovnoměnépokrytíse považje vyrovnanérozprostřníhnojiva na ploš hnojenéo půnío bloku. Zhodnocenírovnoměnosti nebo nerovnoměnosti použtíhnojiva vžy záisína posouzeníinspektora v ráci fyzickékontroly na mítě Aktuánístav v teréu musíbý vžy dokumentová (pomocífotodokumentace). Za porušníse považjízáadníchyby v aplikaci, zejméa je-li něteráčát pozemku zjevněhnojena výazněvíe nežostatní
19. Jak je omezeno hnojení na podzim?
Období ve kterýh je ve zranitelnýh oblastech na zeměěské pozemku zakááo použíáídusíatýh hnojivýh láek, jsou přhledněuvedena v tabulce č 1 příohy č 2 naříenívláy č 103/2003 Sb., o stanovenízranitelnýh oblastía o použíáía skladováíhnojiv a statkovýh hnojiv, stříáíplodin a prováěíprotierozníh opatřnív těhto oblastech, v platné zněí.
Shodnépodmíky záazu hnojeníplatíi pro zeměěce hospodaříímimo zranitelnéoblasti dusičanů jestliž jsou zařzeni do opatřníAEO v ráci Programu rozvoje venkova. Podmíky záazu hnojenív ráci AEO PRV jsou upraveny v příoze č 3 naříenívláy č 79/2007 Sb., o prováěíagroenvironmentáníh opatřní v platné zněí.
Obdobízáazu hnojeníneplatípro výaly a moč zanechanéhospodářkýi zvířty př pastvěnebo př jejich jiné pobytu na zeměěské pozemku, a pro hnojenízakrytýh ploch (např skleníy, fóiovníy). Použíáíhnojiv s pomalu uvolnitelný dusíem (platíi pro upravenékaly) na ornépůěje zakááo v období1.6. - 31.7. (toto ustanoveníneplatív příaděnálednéo pětováíozimýh plodin a meziplodin) a v období1.12. - 31.1.
V tabulce č 7 příohy č 2 naříenívláy č 103/2003 Sb., o stanovenízranitelnýh oblastía o použíáía skladováíhnojiv a statkovýh hnojiv, stříáíplodin a prováěíprotierozníh opatřnív těhto oblastech, v platné zněíjsou uvedeny způoby hnojenímineráníi
dusíatýi hnojivy nebo hnojivy s rychle uvolnitelný dusíem na ornépůěv obdobíod 15. črvna do začáku obdobízáazu hnojení
(zdroj MZe Č