František Mariánek, 23. březen 2009
Antibyrokratická komise

Zápis z 14. jednání Antibyrokratické komise Mze (ABK)

dne 14.ledna 2009 od 10.00 hodin, Mze v kolegiu ministra

 Zdroj: ASZ

Účastníci jednání:

Ing. Stanislav Němec, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR, předseda ABK

Ing. Jindřich Šejvl, zástupce Agrární komory ČR

Ing. Petr Krogman, zástupce Svazu marginálních oblastí ČR

Ing. Marcela Nachtmanová, ředitelka odboru auditu a supervize Mze

Ing. Ivan Horák, zástupce Agrární komory ČR

Ing. Josef Stehlík, poradce ministra zemědělství

Ing. Martin Plášil, poradce ministra zemědělství

Mgr. Bohdan Kysela, zástupce odboru Kabinet ministra (v zast. ředitele JUDr. J.Roučka)

Ing. Martin Pýcha, tajemník Zemědělského svazu ČR

Ing. Miloš Buňka, zástupce Zemědělského svazu ČR

Ing. Jaroslav Šebek, tajemník Asociace soukromého zemědělství ČR

Ing. Lenka Vlastníková, sekretariát odboru poradců Mze

 

Zahájeno v 10.00 hodin.

Schůzi řídil: S.Němec

 

1)      Zhodnocení dosavadní činnosti ABK

S.Němec:

Ministr zemědělství se na jednání ABK 25.11.2008 osobně seznámil se stavem projednávaných podnětů a následně adresoval představitelům jednotlivých OSS opakovanou výzvu k větší spolupráci s ABK. Ministr upozornil zejména na nutnost dodržování termínů příprav již dojednaných legislativních změn, které jsou nezbytné ke snížení nadbytečné administrativní zátěže.

Konstatoval, že všichni členové ABK se seznámili s odpověďmi ředitelů SRS z 15.12.2008, SVS z 29.12.2008 a SZIF z 5.1.2009 na uvedený dopis ministra. Tyto dopisy OSS navrhuje podrobně projednat.

Je také třeba, aby ABK změnila systém své činnosti tak, aby nebyla nucena sama zjišťovat plnění již jednou odsouhlasených řešení podnětů, což práci ABK jen zdržuje.

 

J.Šejvl: je třeba důrazněji vyžadovat plnění termínů sjednaných na ABK.

M.Pýcha: ministr deklaruje zájem na snižování admin. zátěže a potažmo na výsledcích ABK. Měl by tedy také zajistit alespoň jednoho admin. pracovníka na správu agendy ABK.

M.Nachtmannová: nyní má ABK na starosti Odbor poradců, který by měl dodat na výpomoc pracovníka na zápisy a korespondenci ABK tak, aby se ABK mohla zabývat jen věcným záležitostem.

 

2)      Projednání stanovisek OSS:

a)      SZIF

Příprava novely nařízení vlády o mléčných kvótách 244/2004Sb. – eliminace dvojích hlášení mléka, zjednodušení pro nové producenty mléka:

 S.Němec: Nespokojenost ABK není k věcnému řešení podnětů, ale problémem je neúměrně dlouhá doba příprav novely (projednání se uskutečnilo na jaře loňského roku).

J.Stehlík: novela vl.nař. a nezbytná zákona o SZIF byla konečně postoupena do legislativního procesu.

 

Školní mléko:

Českomoravský svaz mlékárenský, jako autor podnětu již loni v říjnu doplnil své stanovisko, které bylo předáno elektronicky na SZIF.  Fond ovšem považuje věc za vyřešenou, tvrdí, že žádné doplnění neobdržel.

Úkol: odeslat dopis řediteli SZIF s vyjádřením ABK + doplňující stanovisko ČMSM. Zajistí: J.Šebek.

 

 

b) SRS:

S.Němec: Dopis ředitele SRS potvrdil, že návrhy novel vyhlášek 328 a 329 – zjednodušení evidence POR již byly připraveny do legislativy, jejich platnost byla slíbena na březen 2009. Také novela zákona o rostlinolékařské péči – změna povinností u ochrany včel už leží ve sněmovně.

ABK požaduje dodržet nově sjednané termíny.

 

c) SVS:

S.Němec: Ředitel SVS ve svém dopise uvádí, že ABK byla loni v červnu pozvána na jednání k podmínkám o distribuci veterinárních léčiv. Další jednání  je podle SVS naplánováno na únor. Ostatní podněty ředitel SVS považuje za vyřešené.

Po diskusi členů ABK:

ABK neobdržela žádnou pozvánku a ani žádný člen ABK nebyl pozván na uváděné jednání SVS k vet.léčivům. Nebyl tedy splněn dojednaný úkol z ABK (21.5.2008) o výsledcích tohoto jednání nebyla na ABK podána žádná zpráva. Je třeba zjistit stav k této problematice.

 

M.Plášil: v rámci připravované vyhlášky o přizpůsobení veterinárních a hygienických požadavků pro některé potravinářské podniky ( prodej ze dvora) není stále  jistý výsledek notifikace EK. V těchto dnech EK předkládá tuto problematiku k diskusi členským státům EU na zasedání Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat. Navrhuje, aby zástupci SVS byli pozváni na ABK a informovali o průběhu notifikace a případných problémech s tím spojených.

Úkol: adresovat dopis řediteli SVS s pozvánkou na příští jednání ABK. Zajistí: J.Šebek.

 

M.Pýcha, M.Buňka: předkládá podnět od členů ZS – navrhuje projednat požadavek nákladných komplexních rozborů pitné vody v případě, že chovatel či potravinářský podnik je napojen na městský vodovodní řad (který musí automaticky splňovat všechny hyg.podmínky). Navrhuje, aby frekvence těchto rozborů byla tam, kde se nejedná o vlastní zdroj vody, snížena nebo nahrazena potvrzením o nezávadnosti z města. Jinou variantou může být např. jen částečný rozbor vody. Posouzení platné legislativy pravděpodobně také závisí na konkrétním inspektorovi. 

Po projednání: Úkol: zařadit do projednávaných podnětů ABK a připojit do dopisu na SVS.

 

3)      Charta práv farmáře

S.Němec: informoval, že Mze prý připravuje návrh  Dohody Mze a SZIF se zemědělci, která by měla být jakýmsi kodexem chování úředníků a zemědělců při kontrolách apod. S tímto pojetím zcela zásadně nesouhlasí.  Není možné, aby někdo za někoho něco podepisoval. Navíc zadání ABK i požadavek všech zem. nevl.organizací byl úplně jiný.

J.Šejvl: je zřejmé, že náměstek zodpovědný za CC neplní uložená zadání při přípravě charty.

B.Kysela: úředníci mohou jen to, co jim ukládá zákon, občan může vše, co není zákonem zakázáno. Aby charta byla úplná, musela by se sem přepsat např. Listina práv a svobod.

S.Němec: Charta musí být naopak velmi stručná a srozumitelná tak, aby zemědělec ji mohl skutečně využít při kontrole. Měly by také nést podpis ministra, jako určitá deklarace.

M.Pýcha: charta musí fungovat i nad rámec kontrol CC. Charta byla původně slíbena do konce roku, nyní je zřejmé, že Mze ji bez dalšího termínu odložilo do roku 2009 s čímž nesouhlasí.

P.Krogman: ABK již předkládala první návrh znění charty se stručným přehledem práv, které zemědělec při kontaktu s úředníkem má. Navrhuje, aby se tento předběžný model využil a aby ABK zpracovala chartu sama a předložila ministrovi ke schválení.

 

Po projednání: Úkol: ABK zpracuje návrh Charty v rozsahu 1-2 stránek tak, aby byla naprosto srozumitelná a přitom využitelná a každý zemědělec si ji mohl například vyvěsit ve své kanceláři či podniku. První návrh zpracují: P.Krogman a S.Němec, následně rozešlou emailem ke konzultacím všem členům ABK. T: cca do konce ledna – do jednání OPM.   

 

4)      Stav vyřizování dalších podnětů a zařazení nových

Zelená nafta – bod 60 dle tabulky

M.Buňka: uvádí, že některé celní úřady stále požadují přehled prací a to navzdory metodice GŘC.

Úkol: dodat konkrétní důkazy do ABK.

 

Pozemkový fond – bod 61

M.Pýcha: Požadavek na zjednodušení smluv a úhrad nájmů – navrhuje sjednocení do jedné smlouvy a jednoho variabilního symbolu k platbě

Úkol: dodat konkrétní důkazy o postupu PF.

 

Podněty na PGRLF – body 62 a 63

S.Němec: zde se již nahromadilo několik podnětů – zejména co se týká administrativy u smluv na podpory pojištění a doby archivace osobních údajů atd. – viz tabulka podnětů.

Úkol: adresovat dopis na PGRLF s popisem podnětů a žádostí o písemná stanoviska (původní záměr pozvat ředitele PGRLF  na ABK se odkládá). Zajistí: J.Šebek.

 

Podněty Svazu vinařů ČR:

-         podmínky soutěží vín – bod 66

Mze – odbor rostlinných  komodit zaslalo vyjádření s tím, že neshledává žádnou nadbytečnou zátěž při získávání certifikátů a k údajnému vysokému počtu soutěží se nevyjadřuje. 

Po projednání ABK konstatuje, že tento podnět se netýká snižování administrativní zátěže a proto jej odkládá.

-         podmínky PUZČ pro vinaře – nový podnět

SV ČR upozorňuje na specifika intenzivní rostlinné produkce, kam vinaři patří (vysoké obraty na malých plochách) – nastavení některých parametrů neumožňuje těmto zemědělcům využít PUZČ.

ABK podnět akceptuje.

Úkol: zařadit podnět. Zástupci ABK, kteří jsou zároveň členy v pracovních skupinách MV EAFRD navrhnou k projednání na PS pro PUZČ.     

 

Podnět Zem.Svazu – úz.organizace Ústí n.Orlicí – bod 67

Povinnost registrace jako krmivářský podnik i pro čistě obchodní (nevýrobní) subjekt. ÚKZÚZ se vyjádřil tak, že i tento subjekt musí být registrován jako krmivářský podnik.

Úkol:  prověřit věc ještě legislativním odborem Mze. Zajistí: J.Rouček

 

Míčové napáječky – úprava technických podmínek ve vyhlášce – bod 68

J.Stehlík: podnět byl předán k vyjádření metodikům na Mze, zatím bez odpovědi.

Úkol: J.Stehlík prověří stav vyřizování podnětu.

 

Podnět poradce M.Pospíšila – bod 69

S.Němec: Jde o obecný návrh, aby ministerstvo k potřebným změnám legislativy využívalo co nejčastěji vyhlášek, jako nejjednodušší a nejrychlejší formy právních předpisů. Zákony to umožňují. Pokud se všechno řeší vládním nařízením, každá změna trvá velmi dlouho.

J.Stehlík: obává se, že tento zajímavý podnět nebude možné akceptovat, neboť z usnesení předchozích vlád vyplývá právě požadavek řešit všechno vládním nařízením.

Úkol: předat ministrovi ke zvážení. Zajistí: J.Stehlík.

 

Podmínky získávání a udržení licencí na autodopravu – bod 70

L.Horák: shrnul informace, které k věci získal a navrhuje, aby podnět byl předán na ministerstvo dopravy, které je jediné kompetentní.

Úkol: připravit dopis na ministra, aby věc předal na MD. Zajistí J.Šebek

 

 

Hobby chov ovcí – bez povinnosti připouštění plemenným zvířetem – bod 71

Úkol: předat ke stanovisku na odbor Mze šlechtění a plemenitby a posléze projednat na jednání s SVS. Zajistí: J.Stehlík

 

Podnět veterinární inspektorky k přístupu IRZv – nový podnět

S.Němec: Systém integrovaného registru zvířat pravděpodobně neumožňuje ověřit z jiného počítače. Jedná se o softwarový problém.

Úkol: zařadit podnět a zaslat k vyjádření – doplnit k dopisu na SVS.  Zajistí: J.Šebek.

 

Nové podněty Svazu marginálních oblastí

      -     PRV - povinnost dokládat nájemní smlouvy

P.Krogman: tuto problematiku ABK již jednou se SZIF řešila, SZIF situaci slíbil vyřešit, přesto tato povinnost zůstala v Pravidlech.

Úkol: zařadit do dopisu na SZIF. Zajistí: J.Šebek 

-         PRV - povinnost chovu pouze vlastních zvířat ve zrekonstruované stavbě

P.Krogman:Tato podmínka je těžko splnitelná například v případech více podnikatelů - rodinných příslušníků v jedné stáji nebo v případě nákupu zvířat bývají majetková práva převedena až po doplacení kupní ceny. Požadavek SZIF považuje za omezování svobodného rozhodování podnikatele.

S.Němec: doplňuje, že podobně se to týká také požadavku na dodržování plné kapacity stáje ihned po realizaci projektu. Ve stáji na 100 kusů nemůže být nikdy 99 kusů ani 101 - to je v praxi prostě nesmysl.

Úkol: zařadit do dopisu na SZIF. Zajistí: J.Šebek.

-         Uskladnění hnoje a meliorace

P.Krogman: Požaduje, aby v minulosti meliorované pozemky nebyly automaticky vyřazeny z možnosti ukládat na ně hnůj nebo kompost. Meliorace byly prováděny i před 30 lety, přičemž podle stanoviska zást.  VÚRV je pozemek po 3 letech od meliorace již použitelný ke složení hnoje. Rozhodnutí a riziko nese zemědělec, požadavek je proto zbytečný. Zřejmě bude zapotřebí novela nitrátové směrnice.

Úkol: předat k řešení na příslušný odbor Mze. Zajistí: J.Stehlík

 

Podnět Zemědělského svazu – hlášení za odběr podzemních vod – nový podnět

M.Pýcha: poplatkové hlášení má 9 stránek (dotazník) k vyplnění. Procedura se musí dělat 2x ročně – plán odběru a skutečnost. Věc považuje na nadbytečnou administrativní zátěž.

Úkol: poslat podrobnosti všem členům ABK k prostudování věci. Zajistí: M.Pýcha

 

Úkol: zařadit přijaté podněty do tabulky ABK. Zajistí: J.Šebek

 

5)      Organizační záležitosti ABK

S.Němec, J.Stehlík: vrací se ještě k činnosti ABK. Navrhují, aby jednání ABK k podnětům bylo maximálně 2 kolové, tj. 1. seznámení s podnětem – 2. projednání s příslušnou OSS nebo jinou organizací a odsouhlasení způsobu řešení podnětu, v případě potřeby další doprojednání. Není nadále možné, aby ABK byla nucena neustále se vracet k již projednaným věcem – viz zejména novela vl. nař. o mléčných kvótách nebo změny prováděcí vyhl. k rostlinolékařskému zákonu. Členové ABK nejsou úředníci, tudíž předmětem jednání by mělo být pouze podněty posoudit z věcného hlediska a sledování jejich řešení by mělo být již zájmem ministerstva.

Navrhuje, aby ministrovi byly navrženy tyto úpravy:

-         Přijaté závěry z ABK se stanou závaznou součástí standardních úkolů z Porady ministra.

-         Zodpovědný úředník nebo OSS budou mít za povinnost dodržovat termíny a pravidelně informovat ministra a ABK o průběhu vyřizování podnětu až do úplné realizace (např. 1x měsíčně).

 

M.Nachtmannová: usnesení z OPM musí být zasílány ABK na vědomí.

Po projednání:

Úkoly: připravit dohodnutý návrh postupu včetně podkladů (úvodní slovo, výběr podnětů, atd.). Zajistí: J.Stehlík. Napsat dopis ministrovi se žádostí o uvedené změny pro usnadnění činnosti ABK. Zajistí: J.Šebek.

 

6)      Různé

P.Krogman: navrhuje medializaci 10 největších absurdit – podnětů projednávaných ABK. Jde o prezentaci průběžných výsledků ABK.

S.Němec: tiskový výstup navrhuje až po provedených změnách v činnosti ABK a načasovat jako zprávu z ročního působení ABK , což vychází zhruba na březen 09.

 

M.Nachtmannová: ředitel legislativního odboru Mze JUDr. Urfus zpracovává pro ministra pravidelnou informaci o vývoji všech návrhů. Navrhuje, aby tato zpráva byla předávána i na ABK.

Jedním z původních záměrů AK však měla být i kontrola nové legislativy.

Úkol: zajistit, aby ABK pravidelně obdržela informaci o vývoji přijímané legislativy. Zajistí: M.Nachtmannová.

 

M.Pýcha: nedoporučuje, aby ABK hodnotila všechny nové návrhy na změny právních předpisů.  V současné době není v silách ABK toto zvládnout. Navrhuje zůstat u současného mechanismu, tj. řešit podněty a pouze na upozornění se věnovat i novým návrhům.

 

15. jednání ABK se uskuteční v 1.polovině února 2009. Přesný termín bude stanoven po jednání OPM koncem ledna. Předmětem bude zejména jednání se Státní veterinární správou ČR.

 

 

Skončeno ve 12.30 hodin.

Zapsal:Ing. Jaroslav Šebek, 14.1.2009


Hodnocení => průměr 270
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář