Renata Šarjaková, 14. listopad 2005
Sláma má dnes cenu
Příklad jedné obce, která se rozhodla využít moderní technologii na teplo.

V obci Roštín na Kroměřížsku, kde žije 700 obyvatel, většina domácností (85 procent) včetně chatařů a chalupářů, školy a dalších objektů vytápí a ohřívá vodu teplem, které vyrábí kotelna spalující slámu. Díky moderní technologii byly jejich výdaje na teplo zhruba o 20 % nižší než při využití plynu nebo elektřiny. A od letošního října, kdy se cena plynu ještě zvýšila, má  alternativní zdroj energie  pro zdejší lidi cenu zlata.

 

Starostu Roštína Radovana Mana už léta trápila skutečnost, že obec nebylo možné plynofikovat: "Přemýšleli jsme, jak umožnit našim občanům vytápět nejen levněji, ale hlavně  ekologičtěji než tuhými palivy, která  znečišťovala  ovzduší v tomto překrásném koutě Chřibských vrchů. Možnosti jsme hledali v zemích, kde mají s alternativními zdroji vytápění více zkušeností. Dospěli jsme k závěru, že mnohem dál než my jsou Rakousko, Dánsko či Švýcarsko. Nakonec jsme se rozhodli pro projekt s dánskou technologií," pokračoval starosta.

 

Celá investice vyšla na 110 mil. Kč. Podařilo se ji uskutečnit s pomocí  Státního fondu   životního prostředí, který obci poskytl dotaci 60 mil. Kč a půjčku 10 mil. Kč, dalších 15 % investičních nákladů dostala obec z Rakouska a 10 mil. Kč z Dánska. Kotelna začala zkušebně pracovat v březnu roku 2002. Obec na její provoz včetně nákupu slámy nedoplácí ani jej nedotuje ze svého obecního rozpočtu.

 

Podle správce kotelny Stanislava Plachého, kterého jsme zastihli v době, kdy všichni usilovně sváželi z okolních polí balíky slámy, kotelna funguje jednoduše: "Automat plát slámy odřeže a maximálně ekonomicky a  ekologicky  jej spálí. Vše řídí počítač, přes něj monitorujeme domácnosti, zajišťujeme odpočet spotřeby a účtujeme platby."

 

Fyzická přítomnost správce v kotelně není vždy bezpodmínečně nutná, s počítačovým systémem linky je propojen přes svůj mobilní telefon a jakmile něco nefunguje, informaci dostane po telefonu. Počítač registruje také všechny poruchy na přívodu tepla a teplé vody do domácností. Tedy dřív než si odběratel přijde na poruchu postěžovat, Stanislav Plachý o ní už ví a dělá příslušná opatření.

 

V průběhu letošního léta byla kotelna odstavena, probíhala revize celého systému. Kotel má výkon 4 MW. Zařízení je vybaveno multicyklonem, který zachytává těžké částice ze  spalin, za ním je textilní filtr. "Spaliny  si necháváme měřit každé tři roky a nutno říci, že poslední měření pro nás dopadlo velmi dobře. Další nás čeká příští rok a my se na něj už nyní připravujeme," dodává Stanislav Plachý.

 

Roštín skupuje a spaluje slámu od okolních zemědělců. Vloni kotelna spotřebovala 1200 tun slámy, přičemž její spotřebu zcela pokryjí zásoby z domácích zdrojů. Od zemědělců v roce 2004 obec vykoupila 2000 tun slámy, takže 800 tun ušetřila na letošní rok. Převážně se používá ječmenná sláma, ale teď se zkouší i řepka a štípaná pšenice.

 

Sklizeň pro vesnici zajišťuje na základě smluvních vztahů místní společnost. "Obec zakoupila lis na slámu a ten pronajímá společnosti, která balíky dodává rovnou do skladu," řekl starosta Radovan Man.

 

Technologie vyžaduje kvalitní suchou slámu, provoz kotelny se neobejde bez měření vlhkosti. Před zahájením topné sezony 2005/2006 se pohybovala kolem 10 %, přičemž doporučená vlhkost je kolem 18 %, maximálně však 23 %.

 

Alžběta Škarpichová, Moderní obec/EnviWeb, 7. 11. 2005                                    Zdroj info ÚZPI

 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 009
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář