Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 1. říjen 2007
Sušárna se sníženým příkonem
Sušárna se sníženým příkonem
Firma Allmet z Yorkshire dokázala u kontinuální sušárny řady A snížit spotřebu paliva a zvýšit její účinnost.
Výrobce Allmet z Yorkshire dokázal u kontinuální sušárny řady A snížit spotřebu paliva a zvýšit její účinnost. U standardních sušáren má ventilátor stálé otáčky, které jsou nezávislé na naplnění sušárny. Vzduch proudí stále stejnou rychlostí i v případě, že je třeba intenzitu jeho toku redukovat. Allmer použil elektronickou regulaci, která umožňuje měnit počet otáček ventilátoru podle okamžitých potřeb.
V případě, že se dosouší řepka nebo lehčí zrno pšenice nebo je-li třeba snížit teplotu zrna o 1 až 2 %, pak lze snížit počet otáček ventilátoru. To znamená menší spotřebu elektrického proudu a nižší náklady. Pro stroj s výkonem 20 t . h-1 a s ventilátorem o příkonu 15 kW při dosoušení ječmene z 20 na 15 % ve dvanáctihodinovém denním nasazení po dobu 8 týdnů lze ušetřit při regulovaném počtu otáček více než 550 GBP za rok. S regulovaným počtem otáček lze rovněž držet na konstantní hladině poměr ohřev/chlazení a zastavit tok zrna v sušárně při nadměrném tlaku. Cena sušáren řady A se pohybuje od 23 500 GBP za model o výkonu 8,5 t . h-1 do 41 000 GBP u modelu o výkonu 30 t . h-1.
V souvislosti s neustálým růstem cen za fosilní paliva vzrůstá zájem o nové typy sušáren s nižší spotřebou paliva. Modely z 60. a 70. let mají hořáky, které spalují dvakrát více paliva než jejich ekvivalenty v současné době na moderních typech sušáren. Podobně je to i s elektromotory. Zdravější ceny za obilí a nepředvídatelné počasí při sklizni nahrávají výrobcům sušáren. V minulých měsících došlo k nárůstu požadavků farmářů na nové sušárny.Úroveň jejich požadavků je nejvyšší za posledních sedm až osm let.
Zdroj: Ing. Milan Šťastný