- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Ohlas výzkumníka na jednání zemědělců s premiérem
Velice děkuji za informaci o úspěšném projednání situace v zemědělství s panem premiérem Paroubkem. Agrární komora tak přispěla skutečně k zásadnímu zlepšení našeho zemědělství.
Já osobně si cením zejména toho, že jste do požadovaných priorit k řešení zařadili i bod, který se týká reálného využívání biopaliv. V té souvislosti bych jen ráda doplnila, že se to může týkat nejen biopaliv tekutých, jako je bioetanol, či bionafta, ale rovněž tuhé biomasy, využívané ke spalování v biokotelnách. Vždyť z propočtů CZ Biom vyplývá, že je třeba téměř celou polovinu biomasy zajistit cíleným pěstováním „energetických“ rostlin, pokud bychom měli v ČR naplnit cíle o využívání biomasy pro spalování do r. 2010. Tento úsek je bohužel zatím velmi málo propracovaný, ale je to rovněž jedna z možností, jak zajistit odbyt produktu – vždyť potravin je nadbytek a energie nedostatek. V zájmu šíření informací o potenciálně vhodných „energetických“ rostlinách byla vydána nyní stručná brožura, zaměřená zejména na popis bylin pro energetické využívání, které jsou v seznamu dotovaných rostlin v rámci podpory MZe. Dobře vím, že tento program v současné době nemůže být těžištěm k vyřešení obtížné situace zemědělců jako celku, ale jsem přesvědčena o jeho velké perspektivě. Proto se snažím podle svých skromných možností upozornit na jeho přínosy, i když cílené pěstování energetických rostlin se začíná prosazovat opravdu jen velmi pomalu (za 15 let jen skromný pokrok). Doufám rovněž, že všemi spojenými silami se dají užitečné programy rychleji zavádět.
Ing.Vlasta Petříková
(pozn.red.: Inženýrka Petříková je zemědělské praxi známa z pozice výzkumnice, která jako prodloužená ruka Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze Ruzyni působila na skrývkách v severních Čechách. Sledovala možnosti pěstování kulturních rostlin v těchto lokalitách. V poslední době se věnuje produkci energetických rostlin, vhodných ke spalování.)