agronavigator.cz , 19. září 2012
Pozitivní vliv rychle rostoucích dřevin na životní prostředí
Němečtí vědci zkoumali vliv intenzivnějšího pěstování RRD na životní prostředí a možnosti optimalizace pěstování za účelem zlepšení kvality půdní vody, kvality půdy a biodiverzity.
 
Poslat článek emailemVytisknout článekČlánek : 122020 ; Vydáno : 7.9. 2012 ; Autor : Mgr. Dana Koubová
 

(ÚZEI, Agronavigator.cz) – Pěstování rychle rostoucích dřevin je šetrnější vůči životnímu prostředí, než se myslelo. K tomuto závěru dospěli vědci z vTI (Johann Heinrich von Thünen-Institut) v Eberswalde. Ve Spolkovém výzkumném ústavu pro rozvoj venkova, les a rybolov bylo mimo jiné zkoumáno, jaké vlivy na životní prostředí má intenzivnější pěstování těchto dřevin v zemědělské krajině a jak je možné plantáže optimalizovat tak, aby byly vlastnosti životního prostředí jako kvalita půdní vody, kvalita půdy a druhová rozmanitost zlepšeny.

Kromě jiného se ukázalo, že prosakující voda v zemědělské krajině vykazuje méně nitrátů. K tomuto zlepšení kvality dochází v důsledku minimální potřeby hnojení rychle rostoucích dřevin. Zvýšené spotřebě vody dřevinami je možné zamezit krátkou dobou rotace. Vyšší obsah organických uhlíkatých sloučenin v půdě způsobený opadem listů a půdním klidem má pozitivní vliv jak na vazebnou kapacitu pro živiny tak i pro vodu.

Kromě toho plantáže rychle rostoucích dřevin poskytují nové biotopy pro mnoho rostlinných a živočišných druhů, zejména v zemědělské krajině. Kombinace různých druhů dřevin a zakládání menších, heterogenních ploch rychle rostoucích dřevin podporuje biodiverzitu. Z hlediska vlivu na životní prostředí má rozhodující význam poloha plantáže. Pomocí rozsáhlé prostorové analýzy za účelem nalezení optimálního stanoviště lze podstatně zvýšit pozitivní vliv.

http://www.topagrar.com/news/Energie-Energienews-Kurzumtriebs-Plantagen-besser-als-ihr-Ruf-932400.html


Hodnocení => průměr 233
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář