František Mariánek, 28. leden 2011
Nové energetické plodiny přinesou větší rozmanitost
V rozhovoru pro zpravodajskou agenturu dpa se prezident Německého rolnického svazu (DBV) Gerd Sonnleitner vyslovil pro zdvojnásobení podílu biomasy na výrobě energie do roku 2020.
 Článek : 106894 ; Vydáno : 28.12. 2010 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová
DBV-Präsident Gerd Sonnleitner (Foto: dbv)Mnichov (dpa) – Němečtí zemědělci chtějí, aby se do roku 2020 zdvojnásobil podíl biomasy při výrobě energie. Osevní plochy energetických plodin by měly ve stejném období narůst z dnešních dvou na tři miliony hektarů, uvedl prezident Německého rolnického svazu Gerd Sonnleitner v rozhovoru, který poskytl tiskové agentuře dpa.
 
Sonnleitner oponoval obavám ochránců životního prostředí, že tento záměr povede k obřím porostům monokultur a tím k poklesu počtu rostlinných druhů, poškození půdy a vodních zdrojů. Také spolková kancléřka Angela Merkelová před nedávnem varovalala zejména před nadměrným pěstováním kukuřice.
 
Sonnleitner zdůraznil, že pro výrobu energie je vhodná nejenom kukuřice, ale také mnoho dalších kulturních plodin – olejniny, cukrovka a brambory. Kromě toho se intenzivně pracuje na vývoji nových energetických plodin. S ohledem na změny klimatu by měly být dále šlechtěny trávy pocházející ze suchých regionů jiných zemí.
 
Rozvoj výroby biomasy přináší větší nezávislost
Již dnes jsou v prodeji směsná osiva pro produkci biomasy, která zajistí včelám na polích pravidelnou pastvu díky různým květům. „Rozvoj výroby biomasy přinese Německu vedle omezení produkce CO2 i větší nezávislost na fosilních palivech, což napomůže "větší jistotě v zásobování a celkové stabilitě“, uvedl dále prezident Sonnleitner.
 
Rovnováha mezi výrobou potravin a bioenergie
Protože výrobci bioplynu díky aktuálně lepší marži platí vyšší pachtovné než farmáři produkující mléko, je nutné co nejrychleji opět nastolit rovnováhu mezi výrobou potravin a bioenergie. „Naší hlavní úlohou zůstává produkce potravin“. Sice stoupá počet zemědělců zabývající se produkcí energetických plodin, ale i chovatelé dojeného skotu opět požadovali v letech 2009 a 2010 navýšení objemu finančních prostředků, zejména na nové stáje – což je známkou, že zemědělci investují. Ceny a tím i příjmy se pomalu zlepšují, uvedl Sonnleitner.
 
Pokles spotřeby dusíku ve výživě rostlin
Také do budoucna chtějí zemědělci hospodařit efektivněji aniž by přitom přehlíželi životní prostředí. Obvinění, že intenzifikace zemědělství zase postoupila, prezident Sonnleiter odmítá. Jen např. aplikace dusíku poklesla na 13 gramů na m2. Hospodaření na polích musí být ne intenzivnější, ale efektivnější. Efektivitu mohou zlepšit především výsledky šlechtitelské práce, management chovu hospodářských zvířat a nové formy zpracování půdy.  
 
Sonnleitner: Neue Energiepflanzen bringen mehr Vielfalt
http://www.agrarheute.com/sonnleitner

Zdroj:www.agronavigator.cz

Hodnocení => průměr 146
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář