Renata Šarjaková, 4. listopad 2005
Výzkum možností využití oxidu uhličitého v USA
V USA probíhá výzkum možností zachycení, resp. uložení již vyprodukovaného oxidu uhličitého v solných ložiscích v hloubi oceánu, vytěžených ložiscích plynu a ropy v oceánech a netěžitelných uhelných slojích.

Hlavními energetickými surovinami USA pro výrobu elektřiny jsou fosilní paliva, přičemž 52 % vyrobené elektřiny pochází z uhlí. Výroba elektřiny v USA přispívá k tvorbě emisí oxidu uhličitého přibližně 39 %, doprava 32 % a ostatní zdroje 29 %.

Úsilí USA o snížení emisí skleníkových plynů (především oxidu uhličitého) je soustředěno do dvou směrů. Prvním je podpora výzkumu využití obnovitelných zdrojů energie pro výrobu elektřiny (zejména sluneční a větrné) a rozvoj jaderné energetiky. Druhým směrem je výzkum možnosti zachycení, respektive uložení již vyprodukovaného oxidu uhličitého (tzv. carbon sequestration) v solných ložiscích v hloubi oceánu, vytěžených ložiscích plynu a ropy v oceánech a netěžitelných uhelných slojích. Ministerstvo energetiky (DOE) předpokládá první realizační výsledky v období 2012–2015 a do roku 2020 vývoj potřebné infrastruktury (potrubí, předpisy, kupující, prodejci). Dalšími možnostmi, které jsou však ekonomicky nevýhodné, jsou podzemní ukládání (záchyt) CO2 přímo u elektráren nebo chemická přeměna oxidu uhličitého po jeho zachycení, koncentraci a stlačení. Podle odborných odhadů vykazuje geologické ukládání oxidu uhličitého obrovskou kapacitu daleko převyšující roční globální emise tohoto skleníkového plynu. Údaj DOE uvádí kapacitu jen amerických porézních skalních útvarů na dně oceánů, které jsou nasyceny solným roztokem schopných zachytit CO2, hodnotou 500 miliard tun.

Odpady, 2005, č. 10, s. 4                                                                               Zdroj info: ÚZPI


Hodnocení => průměr 177
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář