Renata Šarjaková, 20. červenec 2006
Produkce biopaliv ve Francii může přispět ke zvýšení nabídky krmiv
Vedlejší produkty výroby biopaliv z cukrovky, olejnin nebo obilovin by mohly být využity v krmivářském průmyslu a zvýšit ve Francii jeho produkci do r. 2010 o 13 %.

Vedlejší produkty z výroby biopaliv mohou významně přispět ke zvýšení nabídky krmných komponent ve francouzském krmivářském odvětví. Podle některých prognóz se odhaduje, že do roku 2010 povede nabídka krmiv z těchto zdrojů ke zvýšení produkce krmiv o 13 %. Jde však o velmi hrubé odhady, kolem nichž se vyskytují různé nejasnosti a nejistoty.

Podle výzkumného centra pro živočišnou produkci Céréopa by francouzský průmysl biopaliv byl schopen zásobovat krmivářské odvětví několika miliony tun sušiny z cukrovky, 0,7 mil. t obilních vedlejších produktů a 1,8 mil. t výlisků olejnin. Rovněž na nedávném summitu o obilovinách v Paříži řečníci zdůrazňovali, že značnou část vedlejších produktů z výroby biopaliv lze využít v odvětví krmiv. V současné době spotřebují francouzští výrobci krmných směsí 1 mil. t řepkových pokrutin. Mohli by absorbovat další 1 mil. těchto krmných komponent, pokud se o 40 % zvýší jejich zařazení do krmiv pro přežvýkavce a dalších 200 000 t, pokud se cena  řepkových pokrutin sníží o 10 %. Výrobci živočišných produktů, kteří nenakupují krmné směsi, mohou zvýšit spotřebu řepkových pokrutin z 300 000 t na 500 000 t. Podle zástupce Céréopa obsahují vedlejší produkty ze zpracování pšenice zhruba stejnou koncentraci proteinů jako řepkové pokrutiny při obsahu proteinů v rozsahu 23–40 % v závislosti na způsobu zpracování.

Ještě však není jisté, zda výrobci krmných směsí výhodu mimořádné nabídky vedlejších produktů z výroby biopaliv dostatečně využijí. Zástupce krmivářské společnosti Sanders poukázal na nervozitu některých zpracovatelů, která pramení z restriktivních opatření nebo náročnějších technických problémů při využívání vedlejších produktů z výroby biopaliv pro produkci krmných směsí.

 

Agra Europe, 2006, č. 2214, s. M/3      Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 157
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář