Renata Šarjaková, 20. červenec 2006
Biopaliva mají značný vliv na trh s obilím
Vývoj při pěstování kukuřice směřuje k jejímu využívání jako biopalivo. Kukuřice jako surovina na výrobu bioetanolu, postavení pšenice na světových trzích.
Světovou produkci obilnin bude možné v následujících deseti letech zvyšovat prostřednictvím vyšších průměrných výnosů (o 0,9 až 2 procenta ročně), protože se odhaduje jen malý přírůstek nových pěstebních ploch (o 0,4 procenta ročně). Ke zvětšení osevních ploch obilnin přispěje podle odhadu OECD zejména kukuřice, jako surovina na výrobu bioetanolu.
Převážná většina pšenice (více než 72 procent) se bude spotřebovávat na potravinářské účely, aby se pokryla poptávka v souvislosti s populačním růstem. Průměrná spotřeba pšenice na osobu stoupne do roku 2015 asi o 0,6 kilogramu, na 69,9 kilogramu. Vzroste i spotřeba kukuřice, zejména v rozvojových státech Afriky. Migrace obyvatelstva v rozvojových zemích Asie a Latinské Ameriky podporuje stravovací návyky zaměřené na živočišné bílkoviny, to znamená nárůst chovu hospodářských zvířat a s tím související spotřeba krmných obilnin.
V mnoha zemích (USA, Kanada, EU, Čína, Jihoafrická republika) bude v nejbližších letech podporovat poptávku po kukuřici zejména produkce bioetanolu. Podle odhadu OECD do roku 2015 dojde k 35procentnímu růstu spotřeby kukuřice na jiné účely než na výrobu krmiva a potravin. Výroba etanolu z obilnin bude v následujících letech klíčovým prvkem, který bude ovlivňovat trh s obilninami.
Producentské státy však musí výrobu biopaliv z obilnin regulovat takovým způsobem, aby nedošlo k ohrožení potravinové bezpečnosti. Při současné výrobní technologii, průměrných výnosech pšenice a kukuřice, omezeních v zahraničním obchodě a nevyužití neošetřované orné půdy by některé státy potřebovaly na pokrytí 10 procent své spotřeby ropy minimálně 30 procent pěstební plochy z celkové výměry obilnin.
Nabídka a zásoby obilnin by v následujícím desetiletí měly držet krok s poptávkou. Proto se neočekává růst cen pšenice ani hrubozrnných obilnin. Vzhledem k předpokládané vyšší poptávce po kukuřici by se mohly její ceny do roku 2009 v porovnání s rokem 2005 zvýšit asi o 18 procent. Ceny pšenice na světovém trhu ve stejném období stoupnou méně. Stabilizace cen pšenice se odrazí v nárůstu exportu z tradičních exportujících zemí (USA, Kanada, Argentina, EU, Austrálie, Rusko, Ukrajina). Na druhé straně, několik průmyslově méně rozvinutých zemí zvýší v následujících deseti letech nákupy obilnin, protože nebudou schopné pokrýt rostoucí spotřebu. Největšími importéry pšenice budou Mexiko, Jižní Korea, Egypt, Nigérie, Čína, Irán a Brazílie.
Světový obchod s kukuřicí bude podstatně ovlivňovat poptávku po bioetanolu. Předpokládá se snížení prodeje kukuřice od obchodních společností z USA, které se vyrovná zvýšením exportu od jiných světových dodavatelů - JAR, Argentiny a částečně Ruska. Významnými nákupci kukuřice budou Mexiko, Jižní Korea, Čína, Japonsko, Irán, Saudská Arábie, Egypt a Alžírsko.
http://www.agroportal.sk                                                     Zdroj info ÚZPI

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 006
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář