Renata Šarjaková, 14. červenec 2006
Německo - pokusné pole pro energetické rostliny
V Německu probíhají rozsáhlé výzkumné projekty s cílem objasnit, jak by v budoucnu měly vypadat osevní postupy pro produkci metanu.

V současné době je Německo jedním obrovským pokusným polem pro energetické rostliny. Na zemské a spolkové úrovni již rok probíhají rozsáhlé výzkumné projekty, které by měly objasnit, jak by v budoucnu měly vypadat osevní postupy pro produkci metanu. Téměř všechny projekty si také kladou za cíl zabránit monopolizaci pěstování kukuřice a nalézt vhodné alternativy. Konkrétní výsledky se očekávají nejdříve za dva až tři roky.

Mnoho zemědělských podniků, které vlastní bioplynové stanice, své plochy v současné době využívá také pro pokusy s energetickými rostlinami, které se zařazují do osevních postupů jako hlavní plodina nebo meziplodina. Důvodem je získání co největšího množství zkušeností.

V budoucnu by větší šanci v konkurenci s kukuřicí mohla mít slunečnice a sudánská tráva. Obě plodiny mají velkou genetickou rozmanitost a tím i velké rezervy z hlediska šlechtění i výnosu. Přesto bude těžké sesadit silážní kukuřici z přední pozice, protože i u této plodiny se počítá s dalším pokrokem v oblasti šlechtění.

Top Agrar, 2006, č. 6, s. 44                         Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 101
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář